Повторно тензии на Косово, солзавец и инциденти во Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток


Голем број припадници на КФОР со опрема за разбивање демонстрации утрово беа распоредени во близина на општинските згради во Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток. ...
| | веќе видена | слични

САД и ЕУ во нова дипломатска офаназива за смирување на тензиите на сверот на Косово. Претставникот на ЕУ за дијалогот помеѓу Косово и Србија Лајчак и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Припадници на турскиот баталјон командоси, чие испраќање беше побарано од НАТО, пристигнаа на Косово поради неодамнешното влошување на безбедносната состојба. ...
| | веќе видена | слични
4 копии
6 копии

Косовскиот премиер, Албин Курти ќе ги прими денеска специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак и заменикот ...
| | веќе видена | слични

Претставник на турското Министерство за одбрана минатата недела изјави дека околу 500 турски војници ќе бидат испратени на Косово. НАТО во вторникот најави ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на Европската унија, Петер Стано, денеска коментирајќи ја ситуацијата на Косово, изјави дека е најважно Белград и Приштина да преземат конкретни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за правда во текот на денот ќе го поднесе барањето за екстрадиција од Турција на Љупчо Палевски – Палчо, кој е првоосмничен за грабнувањето и ...
сите 342 | | | веќе видена

Израелската армија (ИДФ) објави дека нејзината 98-ма дивизија влегла во Кан Јунис и почнала со операции во градот на југот на Појасот Газа.ИДФ соопшти дека е ...
сите 193 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека израелската армија (ИДФ) ќе мора да одржува безбедносна контрола над Појасот Газа долго по завршувањето на ...
сите 330 | | | веќе видена

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, замина во Белград, е на распит во полициска ...
сите 157 | | | веќе видена

Вицепремиерката задолжена за добри политики на владеење Славица Грковска денеска во врска со ставањето на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев на „црната ...
сите 66 | | | веќе видена

Игор Јуриќ од Центарот за исчезнати и малтретирани деца за Радиотелевизија Србија вели дека државата е во голема мера одговорна за киднапирањето и убиството на ...
сите 227 | | | веќе видена

Вчера градоначалникот на Карбинци, Виктор Паунов алармираше дека во основно училиште во општината имало обид за киднапирање на деца, на што синоќа министерот ...
сите 66 | | | веќе видена

Германски „Франкфуртер алгемајне“ во своја анализа деновиве пишува дека „пресвртница во Првата светска војна беше влегувањето на САД во војната. Украина не ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повторно тензии на Косово, солзавец и инциденти во Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: