МАКЕДОНИЈА ПОЧНА СО УВОЗ НА РАБОТНА СИЛА: Индијци пристигнаа на фарма во Свети Николе, обезбедени им се сите услови

3 копии

Почна увозот на странски работници и во земјоделскиот сектор. Претседателот на Собрание на Организација на работодавачи, Ангел Димитров за МИА потврдува дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Едно од шест професии во Германија страда од недостаток на квалификувани работници, се вели во извештајот објавен во петокот на националната агенција за труд. ...
| | веќе видена | слични

Воведувањето 10 часовна работа за странските работници може да доведе до зголемување на апетитите на сопствениците на многу компании бидејќи тие ќе гледаат од ...
| | веќе видена | слични

Здружението „Гласот на претприемачите“ апелира за побрзо издавање на работните дозволи за кои посочуваат дека стануваат пречка за туристичката сезона бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи кажа дека во Македонија постои недостиг на работна сила, односно на државава ѝ недостигаат околу 10.000 ...
| | веќе видена | слични

Германија се соочува со голем недостиг на квалификувана работна сила, практично во сите гранки. Најголеми проблеми има во секторот за социјална работа. ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на независни синдикати на Србија и Обединетите гранкови синдикати „Независност“ ја предупредуваат државата дека, како што посочуваат, во земјава се ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Организацијата на работодавачи, Ангел Димитров, кој претходно објави дека работници од Индија се пристигнати на фарма и во ...
| | веќе видена | слични

Срамежливо започна процесот на увоз на работна сила од странство. Првите 6 работници од Индија пристигнаа во Свети Николе, преку српска агенција за посредување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Раководство на ВМРО-ДПМНЕ уверува дека партијата е обединета и дека нема опасност од поделби. Јавното манифестирање сплотеност низ безмалку секојдневното ...
сите 390 | | | веќе видена

Ние не носиме одлуки за лични интереси на одредени членови во Стопанската комора, ние носиме одлуки за граѓаните и за одреден сектор, вклучувајќи ги трговијата ...
сите 328 | | | веќе видена

На политичката сцена во земјата има два спротивни концепти – на ДПМНЕ, кој е за изолација и на СДСМ, кој е за членство во ЕУ, велат од Социјалдемократскиот ...
сите 110 | | | веќе видена

Азербејџан му се извини на рускиот претседател Владимир Путин за убиството на руските војници во регионот Нагорно - Карабах. Азербејџанските војници го ...
сите 188 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во својство на претседавач со Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), беше домаќин на работниот ...
сите 266 | | | веќе видена

Велосипедист, малолетник е тешко повреден откако го удрило возило „нисан“, по што бил пренесен во клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Несреќата се случила вчера ...
сите 96 | | | веќе видена

Здруженијата „Човекот над профитот“, „Но Пасаран“, КСОМ и ПЦЕР денеска пред Министерството за правда одржаа прес-конференција поради непостапувањето на ...
сите 172 | | | веќе видена

На третата меѓународна конференција Скопски економски и финансиски форум – CEФФ 2023 со наслов „Економска интеграција и економски просперитет“ организирана од ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАКЕДОНИЈА ПОЧНА СО УВОЗ НА РАБОТНА СИЛА: Индијци пристигнаа на фарма во Свети Николе, обезбедени им се сите услови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: