Почна увозот на странски работници во земјава, Индијци ќе работат во млечна индустрија

Почна увозот на странски работници и во земјоделскиот сектор. Претседателот на Собрание на Организација на работодавачи, Ангел Димитров за МИА потврдува дека ...
| | веќе видена | слични

Едно од шест професии во Германија страда од недостаток на квалификувани работници, се вели во извештајот објавен во петокот на националната агенција за труд. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани да заработат ...
| | веќе видена | слични

Потрагата по сезонска работна сила е повеќе од значајна во Црна Гора и Хрватска, а целиот Медитеран оваа година, како што се проценува, може да биде во ...
| | веќе видена | слични

Сѐ поголемата понуда за работа и повисоките плати во Хрватска, ги привлекуваат македонските граѓани да работат во оваа земја, па веќе цели македонски семејства ...
| | веќе видена | слични

Воведувањето 10 часовна работа за странските работници може да доведе до зголемување на апетитите на сопствениците на многу компании бидејќи тие ќе гледаат од ...
| | веќе видена | слични

Здружението „Гласот на претприемачите“ апелира за побрзо издавање на работните дозволи за кои посочуваат дека стануваат пречка за туристичката сезона бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи кажа дека во Македонија постои недостиг на работна сила, односно на државава ѝ недостигаат околу 10.000 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тешка сообраќајна незгода се случила на патот во село Враништа, Струшко, при што млад возач со своето возило излетале од патот и завршил во Специјалната ...
сите 431 | | | веќе видена

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. „Можете тоа да го ...
сите 336 | | | веќе видена

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала, по средбата со нејзиниот грчки колега, Гиоргиос Герапетритис, во рамки на заседанието на ...
сите 11 | | | веќе видена

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска - ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна увозот на странски работници во земјава, Индијци ќе работат во млечна индустрија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: