Ковачевски во СКСМ: Со инвестициите ќе станеме држава на подобро платени работни места, наместо на евтина работна сила

Време зa читање: 2 минути Македонија може да биде држава на подобро платени работни места, наместо на евтина работна сила. Можности за тоа се отвораат преку ...
| | веќе видена | слични

Германската компанија „Вакер Нојсон“ отвори фабрика во Крагуевац. Во првиот квартал од годинава нивото на странски директни инвестиции во Србија изнесува 783,9 ...
| | веќе видена | слични

Проектот за формирање нова словенечка национална авиокомпанија добива се поголема поддршка кај владејачките политичари. Како аргумент често наведуваат дека ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Економската соработка која се одвива на релацијата со Германија е на високо ниво и кога се зборува за трговските партнерства, таа ...
| | веќе видена | слични

Засега, нема повратен одговор од парламентот и од извршната власт, дали и кога би се седнало на заедничка маса со стопанствениците за постигнување на толку ...
| | веќе видена | слични

Економистите се засега внимателни во проекциите за тоа како ќе се одрази германската рецесија врз економијата на Македонија. По потврдувањето на комплексноста ...
| | веќе видена | слични
4 копии

 Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари работна средба со претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески и членовите на Управниот одбор ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со претседателот на Стопанска комора на Северна Македонија, Бранко Азески и членовите на Управниот одбор на ...
| | веќе видена | слични

– Во изминатите недели добивме голем број прашања од германски компании кои се заинтересирани за македонскиот пазар, како пазар во кој може да се инвестира, и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободна Русија објавија дека го убиле Андреј Стешев, полковник на руските вооружени сили во регионот на Белгород.„За ...
сите 239 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
сите 174 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 122 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 182 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во видеообраќање од Бечиќи каде присуствува на состанокот на министри за ЕУ по повод завршувањето на ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачевски во СКСМ: Со инвестициите ќе станеме држава на подобро платени работни места, наместо на евтина работна сила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: