Сад го осудија Косово за ескалација на тензиите, Србија ја стави војската во борбена готовност


САД и сојузниците го прекорија Косово за денешната ескалацијата на тензиите со Србија, велејќи дека употребата на сила за поставување градоначалници во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
| | веќе видена | слични

Состојбата на северот на Косово на тенок лед. 27-те земји-членки на Унијата преку писмено соопштение порачаа дека неуспехот во смирувањето на ситуацијата ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, коментирајќи го интервјуто на албанскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската унија денеска се закани дека ќе воведе казнени мерки за Србија и Косово доколку не спречат повторување на насилството што беше насочено против ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската Унија очекува Косово веднаш да ги прекине полициските операции во близина на општинските згради на северот на Косово и предупредува дека последиците ...
| | веќе видена | слични

Состојбата во општина Звечан на северот на Косово е мирна, иако протестите на локалните Срби и натаму продолжуваат. Апел за смирување на тензиите и загриженост ...
| | веќе видена | слични

-Очекуваме Косово да постапи на начин што нема да ескалира и веднаш да ги прекине полициските операции во близина на општинските згради на северот на Косово, ...
| | веќе видена | слични

Европската унија најостро го осуди насилството и ги повика претставниците на Србија и Косово да ги преземат сите мерки за да се избегне понатамошна ескалација ...
| | веќе видена | слични

Европската унија остро ги осудува насилните дејствија врз граѓаните, војниците на КФОР, органите на редот и медиумите на северот на Косово. Насилството можеше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободна Русија објавија дека го убиле Андреј Стешев, полковник на руските вооружени сили во регионот на Белгород.„За ...
сите 239 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
сите 171 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 122 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 182 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во видеообраќање од Бечиќи каде присуствува на состанокот на министри за ЕУ по повод завршувањето на ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сад го осудија Косово за ескалација на тензиите, Србија ја стави војската во борбена готовност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: