Највисоките трговски претставници на САД и Кина се сретнаа во Вашингтон


Највисоките кинески и американски деловни и трговски претставници вчера се сретнаа во Вашингтон, редок директен разговор меѓу лидерите на двете најголеми ...
| | веќе видена | слични

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави дека е длабоко загрижен од неподготвеноста на Кина да се вклучи во управувањето со воените кризи, ...
| | веќе видена | слични

Шпанија ќе се обиде да ги искористи своите 50-годишни односи со Кина за да донесе мирно решение за руската војна против Украина кога таа ќе го преземе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на ЦИА, Бил Барнс, минатиот месец бил во тајна посета на Кина за да разговара со тамошните власти. Според „Фајненшл тајмс“, тајната посета укажува ...
| | веќе видена | слични

Американскиот сектетар за одбрана Лојд Остин рече дека е „несреќен чин“ што Кина го одби барањето, тој со неговиот кинески колега Ли Шангфу, да се сретнат ...
| | веќе видена | слични

Официјални лица од одбраната на САД предупредуваат на „алармантно зголемување“ на агресивните пресретнувања од кинески воени авиони и бродови, по блиската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека тој и неговите европски колеги на Советот за трговија и технологија, што се одржува во ...
| | веќе видена | слични

Тој посочи дека Советот дал важен придонес во создавањето на доброволен етички кодекс кој ќе биде отворен за пристап од сите „страни со истомисленици“. Блинкен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободна Русија објавија дека го убиле Андреј Стешев, полковник на руските вооружени сили во регионот на Белгород.„За ...
сите 239 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
сите 176 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 122 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 182 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во видеообраќање од Бечиќи каде присуствува на состанокот на министри за ЕУ по повод завршувањето на ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Највисоките трговски претставници на САД и Кина се сретнаа во Вашингтон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: