Средба со писателот Владо Јаневски во „Литература.мк“ на ул. „Македонија“

Македонскиот писател Владо Јаневски, кој живее и работи во Австралија, ќе одржи средба со читателите на 31 мај (среда), со почеток во 19 часот, во книжарницата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Насловена „На врв на јазикот“, стихозбирката на авторката Катица Ќулавкова ќе биде промовирана на 6 јуни, вторник, во Галеријата на Младинскиот културен ...
| | веќе видена | слични

За мене посебна тежина на наградата Роман на годината ѝ ја дава фактот што, од 2017-та, зад неа стои „Фондацијата Славко Јаневски“ , поради тоа, во мојата ...
| | веќе видена | слични

Од Фондацијата „Славко Јаневски“, која ја доделува наградата „Роман на годината“ ја објавија беседата добитникот на наградата за 2022 година, Влада Урошевиќ. ...
| | веќе видена | слични

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Сето тоа ќе ти го дадам“ од Долорес Редондо. Авторката е добитничка на наградата „Планета“, која се доделува од ...
| | веќе видена | слични

Во галеријата на КИЦ на Република Северна Македонија во Софија вечер ќе биде одржана промоцијата на книгата „Неверство“ од македонскиот писател Дејан ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќа свеченото беше врачена наградата „Роман на годината“ за 2022 година, на писателот Влада Урошевиќ. Наградата за романот „Вистината но не многу веројатна ...
| | веќе видена | слични

Младите преведувачи повикани на работилницата за книжевен превод „Без фусноти“ Александра Спасеска 30.05.2023 / 13:05 Култура Работилницата за книжевен превод ...
| | веќе видена | слични

Работилница за книжевен превод „Без фусноти“, која е наменета за лади преведувачи на почетокот на нивната кариера кои преведуваат од македонски на останатите ...
| | веќе видена | слични

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ја објави на македонски јазик книгата „Сето тоа ќе ти го дадам“ од Долорес Редондо. Преводот е на Виолета Јагев, која е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба со писателот Владо Јаневски во „Литература.мк“ на ул. „Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: