Лидер на десничарска милиција осуден на 18 години затвор за упадот во американскиот Конгрес

Лидерот на десничарската милиција „Чувари на заклетвата“ Стјуарт Роудс е осуден на 18 години затвор за неговата улога во нередите во Капитол во САД. Роудс, кој ...
| | веќе видена | слични

Најмалку девет лица се убиени во Сенегал во судирите меѓу полицијата и приврзаниците на опозицискиот лидер Усмане Сонко , кој доби двегодишна затворска казна. ...
| | веќе видена | слични

Оливие Вандекастиле, белгискиот работник за хуманитарна помош, беше затворен во Техеран од февруари 2022 година, под широко оспорувани кривични пријави, е ...
| | веќе видена | слични

Затворениот руски опозиционер Алексеј Навални во среда ќе се соочи со ново обвинение за „екстремизам“ на уште едно судење, јавија руските државни медиуми. ...
| | веќе видена | слични

Градскиот суд во Москва ќе го одржи првото рочиште во среда, на 31 мај, во новата кривична постапка против затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални по ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лидер на десничарска милиција осуден на 18 години затвор за упадот во американскиот Конгрес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: