ВО МЕТА ПОВТОРНО МАСОВНИ ОТПУШТАЊА: На „мета“ 10 илјади работни места

Време зa читање: 3 минути Мета започна да ја спроведува последната серија од триделни отпуштања во средата, според извор запознаен со ова прашање, како дел од ...
| | веќе видена | слични

Изјавата, која предупредува на опасностите, ја потпишаа некои од најголемите имиња во индустријата за вештачка интелигенција, како Сем Алтман и Демис Хасабис. ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на IBM, Арвинд Кришна, најави претходно овој месец дека компанијата ќе направи пауза од вработувањата, но тоа не е се. Тој исто така изјави ...
| | веќе видена | слични

Директорката на водечката американска агенција за сајбербезбедност Џен Истерли ги предупреди научниците и врвните претставници на технолошките компании кои ...
| | веќе видена | слични

Вештачката интелигенцијата може да доведе до изумирањето на човештвото, предупредуваат експертите. Вакво мислење дели и шефот на компанијата „ОпенАИ“, која го ...
| | веќе видена | слични

Со соопштението од само една реченици со потписите на стотина стручњаци за вештачка интелигенција, вклучително и на Сем Олтмен чијашто компанија ги создаде ...
| | веќе видена | слични

Вештачката интелигенција може да доведе до исчезнување на човештвото, предупредуваат експертите, вклучително и директорите на истражувачките лаборатории за ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Сем Алтман, извршниот директор на креаторот на ChatGPT OpenAI, ќе се сретне со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на „ОпенАИ“, креаторот на четботот „Четџипити“, Сем Елтмен, е подготвен да го отвори првото седиште во Европа. Елтмен изминатиот период го помина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВО МЕТА ПОВТОРНО МАСОВНИ ОТПУШТАЊА: На „мета“ 10 илјади работни места

Од:
До кого (е-маил):
Порака: