Украинска православна црква: Како резултат на руската агресија повеќе нема да се користи јулијанскиот календар

Главната православна црква во Украина објави дека одлучила да го промени календарот така што Божиќ ќе се слави на 25 декември, потег што дополнително ќе се ...
| | веќе видена | слични

Бројот на македонски граѓани што очекуваат дека Македонија никогаш нема да стане членка на Европската унија речиси е удвоен во последните четири години – во ...
| | веќе видена | слични

Високи 66.7 проценти од анкетирани, одговориле дека би се иселиле од општината Неготино, покажува анкетата на неготинските екологисти од Здружението за заштита ...
| | веќе видена | слични

Во многу земји во Европа е спроведена одлуката неделата да биде неработен, но време што граѓаните ќе го поминуваат на одмор и со своите семејства. Сепак, ...
| | веќе видена | слични

Иако анкетата спроведена на Твитер нема научна или статистичка важност резултатите треба да го загрижат премиерот Ковачевски. Многу лоши одговори за премиерот ...
| | веќе видена | слични
6 копии
6 копии

Според последното истражување на јавното мислење кое за емисијата Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје 55,8 отсто од граѓаните би ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓаните не негуваат некој оптимизам дека Македонија наскоро ќе стане членка на Европската Унија. Напротив, најголемото мнозинство или 42,1% од анкетираните ...
| | веќе видена | слични

Над половина од граѓаните сметаат дека Македонија е поназад со реформите за европските интеграции во споредба со земјите од регионот, покажува најновата анкета ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободна Русија објавија дека го убиле Андреј Стешев, полковник на руските вооружени сили во регионот на Белгород.„За ...
сите 239 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
сите 171 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 122 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 182 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во видеообраќање од Бечиќи каде присуствува на состанокот на министри за ЕУ по повод завршувањето на ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украинска православна црква: Како резултат на руската агресија повеќе нема да се користи јулијанскиот календар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: