Проф. Димитар Пандев: Јазикот не се докажува, тој е духот на еден народ

„Јазикот е систем или дух, а тоа ниту се признава, ниту има потреба да се докажува, туку се потврдува и се прифаќа“ изјави професорот по историја на македонски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Започнува 11. Македонско-полска конференција во Катовице Со учество на триесет истакнати полски и македонски филолози истражувачи, на Шлезискиот универзитет во ...
сите 16 | | | веќе видена

Законите за коридорите нема да паднат на Уставен суд, консултирани се сите надлежни служби во однос на 60-те работни часови за работниците, изјави првиот ...
сите 310 | | | веќе видена

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечнатачасовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) ...
сите 143 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 50 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Пехчево, Александар Китански пред почетокот на денешната трибина „Политики за развој на инфраструктурата“ во Делчево истакна дека ...
сите 112 | | | веќе видена

На годинешниот МЕФ форум кој се одржа на 30 и 31 мај, 2023 во Double Tree by Hilton во Скопје, панелот на тема: „Енергетска трансформација преку локална ...
сите 102 | | | веќе видена

Не верувам во нови форми на асоцирање и членување во Европска Унија, изјави македонскиот претседател Стево Пендаровски како реакција на пораките кои ги упатија ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проф. Димитар Пандев: Јазикот не се докажува, тој е духот на еден народ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: