Костадиновска-Стојчевска: Македонската сликовница има силни автори, вложуваме во иднина која ветува поширока афирмација

„Во ден по денот во кој со должна почит ги чествуваме сесловенските просветители, солунските браќа Свети Кирил и Методиј, ми причинува задоволство што сум дел ...
| | веќе видена | слични

Од 30 мај до 6 јуни, на пет локации во Скопје, ќе се одржува книжевната и творечка манифестација за деца и млади „Млади европски приказни, млади креативци“, во ...
| | веќе видена | слични

Писатели од неколку европски земји, меѓу кои и македонските автори Сашко Насев и Кристина Николовска, од денеска до 2 јуни ќе учествуваат на 17. Меѓународен ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“ ги додели признанијата за најдобри изданија во изминатите две години и со тоа го заокружи ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на меѓународниот фестивал, „Денови на прозата“ кој се одржува во НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово, денеска се одржа работилница за деца со авторката ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во НУЦК „Трајко Прокопиев“ во Куманово денеска со почетокот во 17 часот, ќе се одржи дебата за преводот во рамки на меѓународниот фестивал „Денови на прозата“. ...
| | веќе видена | слични

На четвртиот ден на Фестивалот за литература и илустрација за деца Литера 2023, гостинка денеска ќе биде Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на претседателот Стево ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Костадиновска-Стојчевска: Македонската сликовница има силни автори, вложуваме во иднина која ветува поширока афирмација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: