Никола Јанкуловски: Наша основна должност е да ја продолжиме макотрпната работа на Свети Кирил и Методиј

Ректорот на УКИМ „Свети Кирил и Методиј“ вели дека по повод патронатот, пораката е да бидеме сплотени и да ја продолжиме нивната макотрпна работа. „Со голема ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Започнува 11. Македонско-полска конференција во Катовице Со учество на триесет истакнати полски и македонски филолози истражувачи, на Шлезискиот универзитет во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Се чествува уште еден значаен јубилеј за македонистиката – триесет и пет години од отворањето на Лекторатот по македонски јазик на Факултетот за хуманистика во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иницијативата за повторно отворање на Лекторатот по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана, кој запрел со работа пред нешто повеќе од ...
| | веќе видена | слични

„Јазикот е систем или дух, а тоа ниту се признава, ниту има потреба да се докажува, туку се потврдува и се прифаќа“ изјави професорот по историја на македонски ...
| | веќе видена | слични

„Местото на македонскиот јазик како дел од словенскиот свет е веќе дефинирано и потврдено преку дејноста на големиот број слависти кои своите научни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американската амбасадорка Анџела Агелер во врска со предложенииот закон за амнестија денеска изјави дека за САД и Американската амбасада е важно ваквите ...
сите 364 | | | веќе видена

Вчера, околу 16.15 часот, во Полициската станица Струга било пријавено дека на регионалниот пат во с. Велешта, Струшко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу ...
сите 211 | | | веќе видена

Градоначалникот на Венеција ја прогласи среда за ден на жалост по синоќешната несреќа на туристички автобус во која најмалку 21 лице, меѓу кои две деца, ...
сите 49 | | | веќе видена

Навидум трагичната приказна требаше да заврши како уште една „приказна со несреќен крај, заради судбинскиот несреќен случај на загуба на човечки живот и ...
сите 63 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден разговараше со лидерите на сојузничките земји, Европската Унија и НАТО денес, повторувајќи ја американската поддршка за ...
сите 156 | | | веќе видена

Бабовски денес повторно покажа дека не му е гајле за народот. Ниту еден доказ, ниту еден конкретен демант. Сериозна власт денес ќе презентираше конкретни ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никола Јанкуловски: Наша основна должност е да ја продолжиме макотрпната работа на Свети Кирил и Методиј

Од:
До кого (е-маил):
Порака: