Иран претстави нова моќна балистичка ракета „Калибр“ со досег од 2.000 километри и боева глава тешка 1,5 тон


Иран ја претстави четвртата генерација балистичка ракета „Калибр“, со досег од 2.000 километри и со боева глава тешка 1.500 килограми, јави денеска иранската ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска ги повика Русија и Украина пред Советот за безбедност на ОН да поддржат пет „конкретни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да ги прифатат петте принципи за заштита на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Украинското Министерство за одбрана соопшти дека Русија подготвува симулација на сериозен инцидент во нуклеарната централа Запорожје, која е под контрола на ...
| | веќе видена | слични

Иран успешно лансираше балистичка ракета со дострел од 2.000 километри, според државните медиуми на земјата – два дена откако началникот на вооружените сили на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, во вторник ќе претстави предлог до Обединетите нации за заштита на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Франција денеска го обвини Иран дека ја прекршил резолуцијата на Советот за безбедност на ОН  откако Техеран тестираше балистичка ракета со голем дострел. Иран ...
| | веќе видена | слични

Иран денеска успешно тестираше балистичка ракета со потенцијален дострел од 2.000 километри, објавија државните медиуми, два дена откако шефот на вооружените ...
| | веќе видена | слични

Останато

Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободна Русија објавија дека го убиле Андреј Стешев, полковник на руските вооружени сили во регионот на Белгород.„За ...
сите 239 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
сите 171 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 122 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 182 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во видеообраќање од Бечиќи каде присуствува на состанокот на министри за ЕУ по повод завршувањето на ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иран претстави нова моќна балистичка ракета „Калибр“ со досег од 2.000 километри и боева глава тешка 1,5 тон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: