Ахмети на македонски јазик го честиташе 24 мај – денот на светите браќа Кирил и Методиј (ВИДЕО)


Преку видеообраќање на македонски јазик лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го честиташе Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј и порача ...
| | веќе видена | слични

„Јазикот е систем или дух, а тоа ниту се признава, ниту има потреба да се докажува, туку се потврдува и се прифаќа“ изјави професорот по историја на македонски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Достоинствено и со државни почести, под мотото „Писмото е нашиот универзум“, Владата на Република Македонија, го одбележа државниот празник 24 Мај - Ден на ...
| | веќе видена | слични

На премиерот намесник, Димитар Ковачевски-Таче, никако да му тргне со „патриотизмот“. Не само што неговиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, целосно ...
| | веќе видена | слични

Најстариот син Методиј (околу 810) и најмладиот син Константин/Кирил (826/827) се две од седумте деца на таткото Лав, помошникот на воениот командант на ...
| | веќе видена | слични

Со декларација за македонскиот јазик донесена од научната заедница од областа на македонскиот јазик денеска беше одбележан Денот на Сесловенските просветитети ...
| | веќе видена | слични

Македонците и словенскиот народ денеска го славеа Денот на Сесловенските просветитети Св. браќа Кирил и Методиј. Честитки упати највисокиот државен врв. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ние Македонците многу се гордееме со нашата славна историја. Горди сме на Александар Македонски и неговиот космополитизам затоа што од него почнало мешањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Николај Овчаров, бугарски археолог и експерт за тракиската историја, како и член на Националниот кружок „За Македонија“, на Денот на сесловенските просветители ...
| | веќе видена | слични

Во древниот Охрид градот се одбележува Денот на сесловенските просветители Свети Кирили Методиј. 24 Мај, оваа година се чествува на Плаошник местото каде е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека средбата на која присуствувале актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ и шефот на руската дипломатија ...
сите 702 | | | веќе видена

Две тинејџерки, Елефтерија С. (13) и Екатерини П. (14) од Калитеа, Грција, исчезнале вчера попладне откако наводно влегле во такси и се упатиле кон непозната ...
сите 209 | | | веќе видена

Првиот човек на Движењето Беса и актуелен коалиционен партнер на ДПМНЕ во советот на Тетово, сецесионистот Билал Касами, честитајќи го Денот на знамето на ...
сите 102 | | | веќе видена

Пратеници од опозициските македонски и албански партии во рамки на денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата побараа да ...
сите 388 | | | веќе видена

СВР Скопје со 100 отсто ефикасност во расчистување на кривични дела поврзани со дрога, ефективност од 59 проценти на дела од насилниот криминал, а откривањето ...
сите 73 | | | веќе видена

Руската федерација го осудува терористичкиот напад во Израел, но не може да прифати дека тие што се борат против истите терористи ги кршат основните човекови ...
сите 632 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ахмети на македонски јазик го честиташе 24 мај – денот на светите браќа Кирил и Методиј (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: