ВО ЖИВО: Свечено одбележување на 24 Мај, денот на сесловенските просветители


Свеченото одбележување на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј, годинава се случува во Охрид. Се очекува на одбележувањето да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со учество на близу триесет истакнати полски и македонски филолози-истражувачи, на Шлезискиот универзитет во Катовице, денес и утре (1. и 2 јуни 2023 година) ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Се чествува уште еден значаен јубилеј за македонистиката – триесет и пет години од отворањето на Лекторатот по македонски јазик на Факултетот за хуманистика во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иницијативата за повторно отворање на Лекторатот по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана, кој запрел со работа пред нешто повеќе од ...
| | веќе видена | слични

„Јазикот е систем или дух, а тоа ниту се признава, ниту има потреба да се докажува, туку се потврдува и се прифаќа“ изјави професорот по историја на македонски ...
| | веќе видена | слични

„Местото на македонскиот јазик како дел од словенскиот свет е веќе дефинирано и потврдено преку дејноста на големиот број слависти кои своите научни ...
| | веќе видена | слични

Ректорот на УКИМ „Свети Кирил и Методиј“ вели дека по повод патронатот, пораката е да бидеме сплотени и да ја продолжиме нивната макотрпна работа. „Со голема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Достоинствено и со државни почести, под мотото „Писмото е нашиот универзум“, Владата на Република Македонија, го одбележа државниот празник 24 Мај - Ден на ...
| | веќе видена | слични

Во очи на празникот Светите Кирил и Методиј, сесловенските просветители и Заштитниците на Европа, на парискиот Универзитет Пантеон Асас, дел на париската ...
| | веќе видена | слични

На премиерот намесник, Димитар Ковачевски-Таче, никако да му тргне со „патриотизмот“. Не само што неговиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, целосно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Земјите членки на Европската унија самостојно одлучуваат по однос на тоа како ќе се однесуваат за валидноста на патните исправи. Главно граѓаните немаат ...
сите 401 | | | веќе видена

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на граѓаните преку директен пренос на ...
сите 100 | | | веќе видена

САД денеска соопштија дека највисокиот суд на Обединетите нации не треба да дава советодавно мислење за „итно и безусловно повлекување“ на Израел од ...
сите 371 | | | веќе видена

Усвоениот урбанистички план предвидува повеќе од 30 згради, дел од нив со висина и до 65 метри. Со овој ДУП ќе се изградат над 240 илјади метри квадратни во ...
сите 90 | | | веќе видена

СДСМ ќе има кандидатски листи во сите изборни единици, рече денеска претседателот на партијата и поранешен премиер, Димитар Ковачевски. Според него, во тек се ...
сите 162 | | | веќе видена

Денеска министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, заменик министерот Назим Буши и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев остварија работна ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВО ЖИВО: Свечено одбележување на 24 Мај, денот на сесловенските просветители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: