Децата што учат македонски јазик низ светот со честитка за Св. Кирил и Методиј (ВИДЕО)


И во учебната 2022/2023 година иницијативата на Здружението на наставници по македонски јазик во светот во чест на големиот празник посветен на просветителите ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи, наставници со доза на хумор објавуваат фотографии од учебниците по македонски јазик за петто одделение, кои, како што велат, МОН дури ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Поради грешки во содржината, учебникот по Историја и општество за петто одделение е повлечен од употреба. Од Министерството за образование и наука (МОН) веќе е ...
| | веќе видена | слични

Учебникот по историја и општество за петто одделение беше повлечен од употреба поради препознатливи грешки во неговата содржина. Ова се случи во декември, само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Учебникот по историја за петто кој беше полн со грешки е повлечен од настава.. Министерството за образвоание и наука потврди дека од пред десетина не го ...
| | веќе видена | слични

На помалку од две недели пред крајот на учебната година, во основните училишта пристигна учебникот по Македонски јазик за петто одделение, направен согласно ...
| | веќе видена | слични

Со повлекувањето на учебникот по Историја и општество за 5 одделение, пред самиот крај на школската година, министерството само го докажува несериозниот ...
| | веќе видена | слични

Министерството за образование (МОН) пред самиот крај на учебната година го повлече учебникот по Историја и оштество за петто одделение, а тоа беше осудено од ...
| | веќе видена | слични

Учебниците кои се чекаа од почетокот на учебната година на петтоодделенците ќе им користат само 10тина дена. Од МОН велат дека, по добиената согласност за ...
| | веќе видена | слични

Дел од учениците од петто одделение на крајот на учебната година ги добија учебниците по Македонски јазик за учебната 2022/2023 година. Тие имаат уште 12 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не можам да бидам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на ...
сите 594 | | | веќе видена

Министерството за здравство во Газа денеска соопшти дека бројот на загинати во нападите на Израел надмина 15.200 и оти 70 отсто се жени и деца, а повеќе од ...
сите 109 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека европските земји ги следат сопствените интереси и не можат да го прошират производството на ...
сите 174 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати честитки и изрази на почит кон сите учесници во Оперативната акција „ОБСЕ 2023”, востановена по повод ...
сите 270 | | | веќе видена

Талат Џафери од ДУИ да биде премиер сто дена пред избори, а координаторот на СДСМ, Јован Митрески нов претседател на Собранието, е најверојатната варијанта за ...
сите 214 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека СДСМ е автомобил којшто вози до Вашингтон и Брисел. „Од друга страна кај ДПМНЕ што имате, имате кола направена од ...
сите 104 | | | веќе видена

Медиумите пишуваат дека има заговор за уништување на водачот на палестинската терористичка група Хамас, Јахја Синвар. Тој ги води преговорите за размена на ...
сите 595 | | | веќе видена

С.М.(44) од Српска Црња (Банат) го полила синот А.Т.(26) со бензин и го запалила во семејната куќа.А.Т. со тешки изгореници по целото тело бил префрлен прво во ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Децата што учат македонски јазик низ светот со честитка за Св. Кирил и Методиј (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: