Огромен одрон го блокира Дебар

Огромна лавина од камења, земја, дрвја и снег се одрони вчера попладне во близина на Бигорскиот манастир. Во целосен прекин е патниот правец Дебар - Маврово, делница Жировница - Дебар. До затворање на весникот не беше познато дали под одронот има возила или патници. Се предвидува дека се потребни најмалку два дена непрекината работа со четири машини за да се ослободи една лента од патот.Според надлежните, одронот има околу 80.000 кубни метри, се простира во должина од најмалку 500 метри и во висина од 25 метри.Рамазан Мурати, жител од Ростуше, вели дека во своите 60 години не памти толку голем одрон, иако често се случува токму на овој дел да има одрони. Градоначалниците на Ростуше-Маврово и на Дебар, Аргетим Фида и Мукрем Мехмеди, биле на местото. Тие најавуваат дека ќе настојуваат да се добие помош и од Влада за побрзо расчистување на патот. Околу 30.000 жители од Ростуше, Центар Жупа и Маврово Ростуше се целосно отсечени и единствен излез е преку Струга. (В.Т.)
| | веќе видена | слични

По пат се забележливи одрони од двете стани на коловозот. Тие се честа појава по течението на Радика. На еден километар од манастирот Свети Јован Бигорски, патот завршува. Трет ден се расчистува страотниот одрон кој се спушти од врвовите на Бистра. Најупорните пеш продолжуваат понатаму. Со торби и куфери, половина километар се пробиваат по наносот од земја. „Од Ростуше сум и ќе поминам некако, три дена така поминувам, секој ден на работа во Маврово“, „Од Ростуше сме, работиме со превоз на патници, еве до тука, па пешки, после се префрламе“, велат минувачите по патот. Механизацијата напорно работи. Но расчистувањето трае подолго од очекуваното. За да се поврзат двата краја ќе бидат потребни денови. „Работи интензивно, се изведуваа уште од 7:30 часот, со седум градежни машини“, изјави Десо Матески, Дирекција за заштита и спасување. Локалните жители раскажуваат, пред повеќе децении на ова место била поставена метална конструкција за заштита од одрони. Од општината Маврово - Ростуше, повикуваат регионот да ...
| | веќе видена | слични

Македонија - 13.02.2010 Патниот правец Дебар - Маврово на делницата Дебар -Жировница повторно oд синоќа е непрооден ниту за итните случаи, откако новите врнежи од снег придонесоа да се затрупа и расчистената тенка лента од патот, каде од синоќа, интнзивно се работи. Се апелира на возачите да не тргнуваат преку оваа делница, туку доколку имаат потреба од патување тоа да го сторат преку Кичево и Струга, оттаму кон Дебар. Во текот на денот, поради големиот број возила, беше овозможено тие да поминат по импровизирана земјена патека. Според дебарската секција на „Македонија пат“ сеуште не може со сигурност да се каже кога ќе се пушти патот, бидејќи се работи за големо количество земја, карпи, дрва... Според надлежните, оптимистичката прогноза е за два дена да се оспособи една лента, а до четврток да се направат напори за расчистување на коловозот. Во меѓувреме, стручни екипи прават анализи како во иднина да се обезбеди од одрон овој патен правец, што е мошне тешко бидејќи станува збор за кањон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дебар, 13 февруари - Со зголемена динамика утрово почна да се расчистува одронот што завчера попладне падна во близина на манастирот „Свети Јован Бигорски“. Сообрајот на патниот правец Маврово - Дебар се уште е во прекин. Да поминат им се дозволува само на итни случаи. - По синоќешниот прекин на работите поради опасност од нови одрони, денеска до 15 часот се исчистени над 40.000 кубни метри. Останува да се отстранат уште најмалку трипати повеќе. Доколку дозволат условите ќе се работи и во текот на ноќта, изјави Деар Лимановски од секцијата на „Македонија пат“ - Дебар. Одрони од камен и земја има на повеќе места на патот од Дебар до Жировница. Во текот на денов поради расчистување одрон во близина на селото Рајчица, кај местото „Стара Гипсара“, дваесеттина минути во прекин беше собраќајот на делницата Косоврасти-Дебар. Одрони од камен има и во близина на селата Скудриње, Јанче и Косоврасти. Помали одрони од камен се забележани и на парниот правец Дебар-Струга, на делницата Дебар-Глобочица, но тие ...
| | веќе видена | слични

Нема нови одрони на местото на лавината кај мавровско Жировница но Дебар и денеска останува отсечен од Гостивар и Скопје. Откако поради замор и лошото време синоќа се повлекоа, екипите на Македонија пат и Дирекцијата за заштита и спасување од утрово повторно се на терен. Сепак останува уште многу работа патот Маврово- Дебар да се исчисти од илјадниците тони дрва, снег и земја. Според проценките на надлежните, врз регионалниот пат Маврово- Дебар се срушила лавина со зафатнина од 60-тина илјади метри кубни материјал. Но и покрај елементарната непогода дебарчани и реканци се покажаа снаодливи. Оние кои навистина имаа потребна да заминат за гостивар или скопје буквално планинареа по одронот а на другата страна ги чекаа такси превозници. Поради завчерашниот одрон жителите на околните рекански села поминаа една вечер без електрична енергија и телефон. Синоќа не морале да ги вадат свеќите и кандилата. И без големата лавина дел од работниците кои редовно го одржуваат патот велат дека имаат проблеми- иако ...
| | веќе видена | слични

По пробивањето, со зголемена динамика се одвиваат работите околу расчистувањето на големиот одрон од снег, дрва, камен и земја чии остатоци се уште се на коловозната лента. Исчистени се над 50 илјади кубни метри а останува, според последната проценка тоа да се строи на уште 100 илјади. Сообраќајот на патниот правец Маврово - Дебар се уште е во прекин. Преку адаптираниот пат се пропуштаат единствено итни случаи - Се работи интензивно со седум возила. Денеска во период од еден час, околу 15, еден час ја прекинавме работата за луѓето малку се одморат, и дозволивме минување на неколку возила кои останале заглавени од едната или другата страна. И понатаму сообраќајот е во прекин. За целосно расчитување на одронот од оваа коловозна лента потребни се седум дена сметајќи од четвртокот кога падна - изјави Фатмир Имероски, раководител на секцијата на Македонија пат - Дебар. И додека тешката машинерија без прекин работеше на отстранување на одронот кај Бигорскиот манастир, околу 14 часот, половина час во прекин беше ...
| | веќе видена | слични

Патниот правец Маврово – Дебар се’ уште е непрооден за сите видови возила во двата правци поради големите одрони од камења и лизгање на земјиштето кај Ростуше, соопшти денеска Авто Мото Сојуз на Македонија.Голем одрон пред два дена како лавина се спушти од врвовите на планината Бистра, и го блокира патот Маврово - Дебар. Екипи на Македонија пат работат на расчистување на патниот правец.Сообраќајот на останатите магистрални и регионални патни правци се одвива по влажни коловози и со помали остатоци од снег на повисоките места.Забрана за тешки товарни возила има на Маврово, додека забраната за тешки товарни возила на Стража е укината од 10.00 часот.Послаби врнежи од снег се забележани на планинските превои Буково, Ѓавато и Пресека, но без забрани и ограничувања.АМСМ на возачите им препорачува особена внимателност низ клисурите и засеците поради честата појава на одрони.
| | веќе видена | слични
2 копии

Раководителот на единицата на „Македонија пат“ Фатмир Имеровски информираше дека синоќа се прекинати работите на механизацијата на „Македонија пат“ околу расчистувањето на огромната маса на земја, камен и снег на делницата Ростушки мост- Жировница која пред 2 дена блокираше околу 500 метри од оваа делница. Според него причина за прекинувањето на работите било силниот дожд и снег кој создавал проблеми во работењето на механизацијата. И денеска комуникацијата на Дебар со Гостивар, Тетово со Скопје се одржува преку Струга и Кичево и сите превозни средства ги користат наведените патни правци. Градоначалникот на општина Маврово- Ростуше, Мукрем Мехмеди изјави дека екипите на ЕВН Македонија го отстраниле дефектот на електричната мрежа што се случи како резултат на огромната лавина и одрон на земја.
| | веќе видена | слични

Жителите од регионот Река во близина на Бигорскиот манастир пеш го поминуваа одронот на земја што го блокираше патот Маврово-Дебар, а во исто време, купиштата земја вчера се расчистуваа со механизација, за да се овозможат минимални услови по коловозот да поминуваат возила за итни случаи Се отстрануваше земјата од двете страни на патот, а надлежните потврдија дека нема повредени или загинати. Одронот предизвика прекин во водоснабдувањето во околните села - Жировница, од едната страна, а од другата Видуше, Требиште, Ростуше и други. - Два дена сигурно ќе нé фати како сме без струја. Одронот ги скина каблите од далноводот. Често имало одрони, на две-три години, но вака масовен јас во моите 50 години не паметам - изјави Зија Џемаили од Жировница. На расчистувањето на одронот работеа луѓе од „Македонија пат“, Дирекцијата за заштита и спасување, како и од Центарот за управување со кризи. - Отстранувањето на земјата оди добро, но бидејќи е создаден голем рид со должина од 500 метри, постојано има опасност ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Огромен одрон го блокира Дебар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: