Македонските мировници со највисоки оценки

Контингентот на АРМ се врати од Авганистан Потврда дека сме високообучени е што нашиот контингент се врати со пофалби за успешно завршената мисија, а тоа ќе го продолжиме и во наредниот период со цел да обезбедиме уште поголеми успеси, истакна командантот на втората механизирана пешадиска бригада, полковник Методија Величковски - Во меѓународно опкружување во мисија со многу висок ризик, припадниците на АРМ покажаа дека се конкурентни во вештините, знаењето и професионалноста во споредба со припадниците на останатите армии кои учествуваат во мисијата, рече вчера началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски во касарната ,,Михаило Апостолскии во Охрид, на свеченоста по повод дочекот на контингентот на АРМ од составот на 2. механизирана пешадиска бригада, што учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. За беспрекорното и професионално извршување на задачите, како и за покажаните компатибилност и интероперативност со силите на Алијансата во мисијата ИСАФ, припадниците на АРМ од ...
| | веќе видена | слични

Делегација на Националната гарда на сојузната американска држава Вермонт, предводена од командантот генерал-мајор Мајкл Дуби на покана од началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, утре ќе пристигне во тридневна официјална посета на Република Македонија. Како што соопшти прес-службата на АРМ, целта на посетата е разгледување на можностите за унапредување на соработката и согледување на подготвеноста на контингентот на македонската армија за претстојното заедничко учество со Националната гарда на Вермонт во мисијата ИСАФ. Тоа ќе биде тема на средбата што во понеделник ќе ја имаат двете делегации предводени од Стојановски и Дуби. Согласно програмата, предвидено е генералот Дуби да се сретне и со претседателот Ѓорге Иванов, со министерот за одбрана Зоран Коњановски и со министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Во рамки на посетата, генералот Дуби во касарната "Илинден" во Скопје ќе се сретне со припадниците на АРМ кои ќе бидат распоредени заедно со војници на НГ на Вермонт ...
| | веќе видена | слични

Втората механизирана пешадиска бригада на АРМ што беше во мисијата ИСАФ во Авганистан вчера беше дочекана во касарната „Михајло Апостолски“ во Охрид - Она што нé прави горди е што знаеме дека сме подготвени и заслужуваме да бидеме рамноправни членки. Потврда за ова е што нашиот контингент се врати со пофалби за успешно завршената мисија - изјави командантот на бригадата, полковник Методија Величковски. Задоволството, според командантот на контингентот Љуљзим Нуредини, е поголемо по позитивните оцени што македонските мировници ги слушнале од странските команданти за кои работеле и ги вршеле задачите на највисоко можно ниво. Како што кажа началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Мирослав Стојановски, македонските војници се вратија со многу нови искуства и покажаа дека се конкурентни во она што значи вештина, знаење и професионализам, кога тоа се споредува со припадниците на другите армии што учествуваат во мисијата. Седмата ротациона чета на македонските мировници во ИСАФ за главна задача ...
| | веќе видена | слични

Позитивните оценки од највисоките командни структури на НАТО Алијансата упатени до Македонските војници од мисијата ИСАФ во Авганистан, уште еднаш докажаа дека Македонија заслужува да биде рамноправна членка на НАТО. Ова беше потенцирано денеска во касарната ,,Михаило Апостолски“ во Охрид на свечениот дочек на војниците кој беа дел од оваа мировна мисија. Во мисијата ИСАФ учествуваше Македонската механизирана пешадиска чета која брои 149 припадници на АРМ. Тие во Авганистан беа од јули 2009 година до јануари оваа година. Македонските мировници велат дека е голема чест и задоволство да се покаже успех и да се биде рамноправен со припадниците на сите други армии кои истовремено биле вклучени во мисијата во Авганистан. Припадниците на АРМ воените задачи во Авганистан ги извршуваа во рамките на контингентот на Армијата на Обединетото Кралство, каде што главна задача им беше обезбедување на главната команда на силите на ИСАФ во Кабул. Покрај ова, мировниците на АРМ извршуваа и други ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 154 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските мировници со највисоки оценки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: