Ни остана во аманет сонот на Габи - да ја внесеме Македонија во ЕУ

Комеморација во Владата за поранешната вицепремиерка Габриела Коневска-Трајковска Со комеморативна седница во Владата вчера и беше изразена почит на поранешната вицепремиерка за евроинтеграции Габриела Коневска - Трајковска, која почина завчера по долго и тешко боледување. - Загубивме голем пријател и професионалец, а Македонија загуби голем човек. Останавме без личност која со својата визија успешно чекореше и ја носеше Македонија напред, но најмногу изгуби семејството Трајковски и Коневски. На сите нас ни останува во аманет сонот на Габи - да ја внесеме Македонија во Европската унија за доброто на сите граѓани на државата, истакна на комеморацијата вицепремирот и министер за финансии Зоран Ставрески, кој во име на Владата изрази сочуство до семејствата Коневски и Трајковски. Ставрески нагласи дека Коневска-Трајковска беше министер со најмногу енергија во себе, со целосно и неизмерно вложување во работата, се со цел да го оствари нејзиниот и наш сон - европска Македонија. - За жал, таа не дочека да ја види ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Владата одржа комеморација во чест на поранешната вицепремиерка за европски интеграции Гарбриела Коневска-Трајковска, на својата седница во четвртокот (11-ти февруари). Коневска-Трајковска почина во средата по долго боледување. Таа имаше 39 години. (A1, Сител - 11/02/10)
| | веќе видена | слични

Како исклучителна личност, искрена и полна со ентузијазам ќе остане запаметена поранешната вицепремиерка за евроинтеграции Габриела Коневска-Трајковска, беше речено на комеморативна седница што ја одржа Владата вчера, пред нејзиното погребување на Градските гробишта во Бутел. Коневска-Трајковска почина завчера, по долго и тешко боледување, а зад себе остави три и полгодишна ќерка, богата биографија и успешна кариера. - Габриела Коневска-Трајковска беше министер со најмногу енергија во себе, со целосно и неизмерно вложување во работата, се со цел да го оствари нејзиниот и наш сон, европска Македонија – истакна на комеморацијата вицепремирот и министер за финансии Зоран Ставрески, кој во име на Владата изрази сочувство до семејствата Коневски и Трајковски. Комеморација за поранешната вицепремиерка се одржа и во капелата на Градските гробишта „Бутел“, пред да биде извршена погребната церемонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ни остана во аманет сонот на Габи - да ја внесеме Македонија во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: