Нимиц на 23 во Скопје, на 26 февруари во Атина

2 копии

Политика - 11.02.2010 Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц на 23 и 24 февруари ќе го посети Скопје, а на 26 Атина, потврди денеска портпаролот на Светската организација Ванина Маестрачи. Нимиц доаѓа во Македонија и во Грција на покана од владите на двете земји, стои во кусото соопштение од прес-службата на ОН. Пред официјалната потврда на термините, портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција Григорис Делавекурас денеска на средба со новинарите најави дека медијаторот се очекува во Атина во последната седмица од месецов. Делавекурас рече дека Грција сака прашањето за името да се реши што побрзо и оти очекува „креативен пристап и од другата страна“. Според него, решение за спорот за името е можно, но, како што посочи, “тоа првенствено зависи од политичката волја на Скопје“. - Обострано прифатливо решение би и ги отворило евроатлантските перспективи на поранешната југословенска Република Македонија, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот премиер Никола Груевски очекува посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц, кој ќе ја посети Македонија на 23 и 24 февруари, да даде нови идеи и можности за надминување на спорот со името со Грција, бидејќи, како што рече, тоа прашање ги кочи нашите евроатлански и европски интеграции. - Доаѓањето на посредникот Нимиц во Скопје се очекува со оптимизам и со надеж дека ќе има придвижување кон решението за спорот со Грција, додаде премиерот Груевски. Тој го повтори својот став дека Македонија сака да најде решение за спорот со името, но оти тоа треба да биде решение што нема да го доведе во прашање идентитетот на Македонците. - Ние сме држава, која сака да го реши овој проблем, бидејќи пред се тоа е во наш интерес како држава, тоа е интерес и на граѓаните. Колку побрзо го најдеме тоа решение кое би било прифатливо и за двете страни, тоа подобро за нашите евроатлански интеграции и за нашите добрососедски односи со Грција, рече Груевски. Посредникот на ОН во ...
| | веќе видена | слични

AТИНА, Грција -- Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот околу името помеѓу Македонија и Грција, ќе ја посети Грција на 26-ти февруари, потврди неговата канцеларија во четвртокот (11-ти февруари). Нимиц ќе го посети Скопје на 23-ти и 24-ти февруари, во обид за интензивирање на преговорите. (MИА, Макфакс, АНА-МПА - 11/02/10)
| | веќе видена | слични

Посредникот во македонско - грчкиот спор, Метју Нимиц, ќе допатува во Атина на 26 февруари, соопштуваат од кабинетот на Нимиц. “По поканата на владите на Грција и Македонија, специјалниот пратеник на генералниот секретар околу спорот за името, Метју Нимиц, ќе патува во регионот кон крајот на месецов. Амбасадорот Нимиц ќе се сретне со властите во Скопје на 23/24 февруари и со властите во Атина на 26-ти февруари“, се вели во кусата информација од портпаролката на Нимиц, Ванина Маестраци.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц на 23 во Скопје, на 26 февруари во Атина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: