Реми на Турново против Вардар

Во воведните натпревари од 27-то коло во Македонскиот фудбалски шампионат се одиграа два натпревари. Вардар на домашен терен играше без голови против Хоризонт Турново додека Ренова славеше победа од 1:0 во дуелот против Силекс. Останатите натпревари се играат в недела, а се среќаваат Металург - 11 Октомври, Шкендија - Работнички, Брегалница - Охрид и Напредок - Тетекс.
| | веќе видена | слични

Лидерот Вардар не успеа да упати удар во рамките на голот на Турново, во саботниот меч од 27. коло на Првата фудбалска лига на Македонија, одигран на стадионот во „Ѓорче Петров“, кој заврши без погодоци 0-0 „Црвено-црните“ се заканија само двапати во првиот дел, кога Филип Петров го промаши празниот гол на Турново со удар со глава, додека најдобриот стрелец во првенството Филип Ивановски (20 погодоци) биеше непрецизно од добра позиција на десетина метри од голот на гостите. Единствената непоразена екипа во првенството, Вардар, покажа премалку во дуелот, кој претставуваше увертира за реваншот од полуфиналето во Купот против Ренова што го очекува задутре во Тетово. „Гипсарите“, пак, во саботата славеа со 1-0 против Силекс пред своја публика. Турново во второто полуфинале е домаќин на Работнички. Двете први средби завршија со идентични 1-1. Второпласираниот Металург имаше можност да ја намали предноста на водечкиот Вардар на 10 бода со победа во вчерашниот меч против „фенерџијата“ 11 Октомври на стадионот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во македонскиот фудбалски шампионат вчера се одиграа четири натпревари со што беше комплетирано 27.коло. На сите четири дуели победи остварија домаќините кои ја имаа фаворитската улога. Постигнати се следниве резултати: Брегалница – Охрид 2:0, Напредок – Тетекс 2:1, Металург – 11 Октомври 3:0 и Шкендија – Работнички 1:0. Лидерот Вардар со нерешениот дуел против Хоризонт го расипа стопроцентниот ефект во ова коло на домашните екипи. На двата натпревари од саботата, Вардар – Хоризонт 0:0 и Ренова – Силекс 1:0. Табела: Вардар 65 бодови, Металург 55, Шкендија 54, Ренова 41, Силекс 39, Брегалница 38, Работнички 33, Напредок 33, Хоризонт Турново 25, Охрид 24, Тетекс 24, 11 Октомври 13.
| | веќе видена | слични

Избраниците на Илчо Ѓорѓиоски повторно без голови ги поделија бодовите со Хоризонт Фудбалерите на лидерот во македонското првенство, Вардар, како да се заситија од победите. Скопските црвено-црни" по втор пат едно по друго ги поделија бодовите без голови. Како и на претходниот дуел со Тетекс и во 27. коло избраниците на тренерот Илчо Ѓорѓиоски не успеаја да ја затресат мрежата на Хоризонт (0:0) во Ѓ. Петров. Тоа што двете екипи в среда ги очекуваат полуфиналните реванш-натпревари во Купот на Македонија не е оправдување за слабата и анемична игра. Тренерот Ѓорѓиоски, а и самите играчи, знаат колку е важно да се одржи ритамот на играта, зашто секоја осцилација може лошо да се одрази. Вардарци и натаму се неприкосновени на врвот на табелата, но не смеат да дозволат никакво опуштање, во спротивно, ако продолжат во ваков стил, бодовната предност може лесно да се стопи, бидејќи до крајот, сепак, остануваат уште шест кола и теоретски се може да се случи. Вардар сега има 65 бодови, 13 повеќе од вториот Металург, ...
| | веќе видена | слични

Во најинтересниот натпревар од 27-то коло во Македонскиот фудбалски шампионат Шкендија со голот на Неби Мустафи го совлада Работнички со 1:0. Металург на домашен терен славеше со 3:0 против 11 Октомври додека во останатите два меча победи на домаќините од 2:0, Напредок беше подобар од Тетекс, а Брегалница поуспешна од Охрид.На табелата лидерот Вардар и натаму со убедлива предност или 65 бода пред Металург која има 10 помалку и третата Шкендија која е со 54 бода.
| | веќе видена | слични

На стадионот во Тетово, натпреварот беше решен во 36. минута кога мрежата на „романтичарите“ ја погоди Мустафи. Очекувана и лесна победа од 3:0 забележа Металург над 11 Октомври. Димовски, Чурлинов и Начевски беа стерлци на головите во Автокоманда со кои Металург, на табелата, ја задржа минималната предност над Шкендија, во борбата за второто место. Напредок, во Кичево, го победи Тетекс со 2:1, благодарение на головите на Цветановски и Галевски, домаќинот мечот го заврши со игач помалку поради исклучувањето на Степановски. Брегалница го победи Охрид со 2:0, со головите на Мандак и Здравков. Во саботата Вардар и Тирново одиграа 0:0, а Ренова го победи Силекс со 1:0. Табела: 1. Вардар 65 , 2. Металург 55, 3. Шкендија 54, 4. Ренова 41, 5. Силекс 39 , 6. Брегалница 38, 7. Работнички 33, 8. Напредок 33, 9. Хоризонт Турново 25, 10. Охрид 24, 11. Тетекс 24, 12. 11 Октомври 13. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

По вчерашното реми на лидерот Вардар против Хоризонт Турново, домаќините денеска не дозволија изненадувања. Во најинтересниот натпревар од 27. коло на Првата македонска фудбалска лига, Шкендија минимално со 1:0 го совлада Работнички, а единствениот гол е дело на Мустафи во првото полувреме. Металург имаше лесна задача против 11.Октомври, натпревар на кој победи со 3:0, а победи пред своите фанови обезбедија и Напредок и Брегалница. Вчера, покрај ремито 0:0 на дуелот Вардар-Турново, Ренова беше поуспешна од Силекс славејќи со 1:0. Резултати 27.коло: Вардар – Х.Турново 0:0 Ренова – Силекс 1:0 Брегалница – Охрид 2:0 Напредок – Тетекс 2:1 Шкендија – Работнички 1:0 Металург – 11.Октомври 3:0 Табела: Вардар 65, Металург 55, Шкендија 54, Ренова 41, Силекс 39, Брегалница 38, Работнички 33, Напредок 33, Х.Турново 25, Охрид 24, Тетекс 24, 11 Октомври 13
| | веќе видена | слични

Домашните тимови доминираа во четирите денешни средби од 27. коло во фудбалскиот шампионат на Македонија. Фудбалерите на Металург со 3-0 славеа над последнопласираниот 11 Октомври и ја намалија предноста на Вардар на 10 бода разлика, а минимална победа забележа и актуелниот шампион Шкендија во дуелот со Работнички. Славјето на тимот од Автокоманда го постигнаа Димовски, Чурлинов и Нацевски, додека единствениот погодок за Шкендија го постигна Мустафи. На останатите две денешни средби Брегалница со 2-0 го совлада Охрид, а Напредок со 2-1 беше поуспешен од Тетекс. Вчера Вардар ремизираше без голови со Турново, додека Ренова минимално славеше над Силекс. Табела: Вардар 65, Металург 55, Шкендија 54, Ренова 41, Силекс 39, Брегалница 38, Работнички и Напредок по 33, Турново 25, Охрид и Тетекс по 24, 11 Октомври 13.
| | веќе видена | слични
2 копии

Четири победи во исто толку мечеви забележаа домаќините во денешните мечеви со кои се заокружи 27. коло во Првата лига. Вчера само лидерот Вардар не успеа на домашен терен да го победи Турново, додека Ренова го победи Силекс. Металург потврди дека е во добра форма и ја намали разликата на десет бода во однос на Вардар откако попладнево во Автокоманда очекувано славеше со 3-0 против последниот и веќе испаднатиот 11 Октомври. Металург до победата стигна со головите на Димовски во 32-та, Чурлинов во 43-тата и Начевски во 50-тата минута. Во трката за второто место, Шкендија ги следи металурзите па денеска во дербито во Тетово, го победи Работнички со 1-0, на кои очигледно мислите им беа на мечот на сезоната во среда и реванш полуфиналето во купот на гости кај Хоризонт Турново. За Шкендија победата ја донесе Неби Мустафи во 36 минута. Брегалница во Штип очекувано со 2-0 го победи Охрид, еден од кандидатите за директно испаѓање од првата лига. Мандак и Здравков, во второто полувреме го скршија отпорот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Напредок забележа значајна победа која им го осигура опстанокот совладувајќи го Тетекс со 2-1. Стрелци на головите беа Цветаноски и Главески, додека Ристовски беше стрелец на почесниот погодок. Металург со 3-0 го совлада фенерџијата 11 Октомври, со головите на Димовски, Чурлинов и Начевски, додека со голот на Мустафи, Шкендија го победи Работнички со 1-0. Резултати 27. коло Вардар - Хоризонт Турново 0 : 0 Ренова - Силекс 1 : 0 Брегалница - Охрид 2 : 0 Нaпрeдoк - Тетекс 2 : 1 Металург - 11 Октомври 3 - 0 Шкeндијa Рaбoтнички 1 - 0
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реми на Турново против Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: