Отворена новата клучка за пристап кон скопскиот аеродром

Со денешното пуштање во функција на патниот јазол кој директно го поврзува автопатот „Александар Велики“ со новиот терминал на истоимениот аеродром, се заокружи проектот за негова реконструкција и надградба. Се работи за автопатска клучка од типот „труба“, а сообраќајното решение вклучува и кружен тек лоциран во рамките на самиот аеродром. Инвестицијата е во висина од 2,2 милиони евра, од кои 1,5 милиони евра се средства на „ТАВ“, додека останатите ги обезбеди Владата. Градежните работи ги изведуваше „Гранит“. Старата клучка која се наоѓа околу половина километар јужно, исто така останува во функција.
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 21 април 2012 (МИА) - Владата во наредните недели ќе објави повик за авиокомпании кои ќе добијат субвенции со цел да отворат нови линии, најави премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по пуштањето во употреба нова клучка за пристап до аеродромот „Александар Велики“. - Оваа година најмалку шест линии ќе бидат отворени, можеби дополнителни и следната година. Интерес има, ние веќе анимиравме неколку компании да знаат и да се јават така што имаме сигнали дека некои од нив ќе се јават на повикот. Веруваме дека нема да пропадне овој меѓународен повик и дека ќе има интерес од некои од компаниите, така што некаде најдоцна од оваа есен ќе почнат нови линии и со тоа аеродромот ќе добие поголем број на патници, поголем промет и граѓаните на Македонија ќе имаат можност да добијат повеќе дестинации со нискотарифни летови, изјави премиерот Груевски.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски најави дека наредните недели ќе се објави повик за авиокомпании кои ќе добијат субвенции со цел да отворат нови линии, а се очекува наесен да почнат со работа Турската компанија Тав Македонија целосно ја заокружи најавената инвестиција во земјава вредна над 100 милиони евра. Компанијата викендов ја пушти во употреба новата клучка за пристап кон аеродромот "Александар Велики", којашто треба да го олесни сообраќајот и движењето до него. На успешно завршениот проект присуствуваше и премиерот Никола Груевски, кој посочи дека бенефитот за граѓаните е голем, бидејќи по изградбата на аеродромот има поголем интерес од многу компании за нискотарифни летови. -Почна да се зголемува и прометот на аеродромот, зашто сега е речиси 10 пати поголем од она што беше претходно, со проширена писта, а модернизирани се и сите делови, како што е влез - излез, посочи Груевски при пуштањето во употреба на новата клучка и додаде дека во земјава веќе се чувствуваат благодетите од модернизацијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворена новата клучка за пристап кон скопскиот аеродром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: