Не го даваме `Фагинг`, да живее `Факинг`!

По најавите за референдум за промена на името на малото Австриско градче Факинг (Fucking), пресврт "во последен час". Градоначалникот Франц Мендл за медиумите изјави дека идејата за референдум е пропадната поради тоа што името кое беше дадено како замена за постоечкото (Фагинг), всушност веќе е во употреба за друго место во Австрија. Интересно е дека токму местото Фагинг, според зборовите на неговиот градоначалник Андреас Донкер, до средината на 19 век се викало Факинг, но поради истите причини го промениле името. "Знам дека на мештаните на Факинг им е тешко, но Фагинг е наше име и не го даваме" - изјавил Донкер. Со ваквиот пресврт на настаните, сега за сега градчето останува со постоечкото име, а во одбрана на истото градоначалникот Мендл додава. "Знам дека за жителите е фрустрирачки секојдневно некој да се шегува на нивна сметка. Се случува англиски граѓани да се јавуваат на телефон, да прашуваат дали е тоа Факинг за потоа само да се смеат од другата страна на телефонот. Но, ваквото име и свои предности. ...
| | веќе видена | слични

"Австриското гратче нема да го промени своето име поради кое веќе долги години е мета на подбивање", изјави градоначалникот. Селото Факинг (Fucking) кое се наоѓа во северниот дел на Австрија има само стотина жители, но се "прослави" поради необичното име. Англичаните постојано "се шегуваат" по телефон со локалните жители, на кои им се јавуваат и ги прашуваат "Дали е тоа Факинг (еб*ење)", а потоа се смеат и им спуштаат слушалка. Исто така, жителите мораат постојано да го менуваат знакот со името на местото, затоа што луѓето го крадат, па затоа, од сето тоа им дојде "преку глава" на жителите кои сакаа по пат на референдум да се изјаснат за промена на името на гратчето. Една од опциите беше "поблага" верзија на моменталното име, Фагинг, но градоначалникот Франц Мендл истакна дека таа идеја не може да се прифати, затоа што во Австрија веќе постои место кое се нарекува така, a и градоначалникот на тоа место, Андреас Докнер, потврди дека тој град се викал Факинг се до средината на 19 век, и дека името било ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја посети Македонска Каменица, при што одржа средба со членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во својот говор пред ...
сите 380 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не го даваме `Фагинг`, да живее `Факинг`!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: