Бо Меккејлеб во топ10 на Евролигата

Македонскиот "Американец", од редовите на Монтепаски, по добивањето на престижното признание за најдобар стрелец во тековната сезона во Евролигата, очекувано се најде и меѓу кандидатите за најдобрата петорка на годинешното издание на најсилното европско кошаркарско натпреварување. По гласањето на повеќе илјади фанови на официјалната страница, како и гласовите од спортските новинари ширум Европа, направена е селекција од 10 кандидати кои конкурираат за идеалната петорка. Во десетте најдобри, само Меккејлеб и Хенри Домеркант од Уникс Казан се од екипи кои нема да настапат на претстојниот фајнал фор турнир во Истанбул. Останатите осум кандидати се Андреј Кириленко, Ненад Крстиќ и Милош Теодосиќ од ЦСКА Москва, Мајк Батист и Димитрис Дијамантидис од Панатинаикос, Хуан Карлос Наваро и Еразем Лорбек од Барселона, како и соиграчот на Перо Антиќ, Василис Спанулис од Олимпијакос. Да потсетиме, полуфиналните пресметки меѓу ЦСКА и Панатинаикос, односно Барселона и Олимпијакос ќе се одиграат на 11 мај, а мечот за трето ...
| | веќе видена | слични

Омилениот македонски кошаркарски репрезентативец Лестер Бо Меккејлеб е меѓу десетте номинирани за најдобар играч во Евролигата оваа сезона. Американецот со македонски пасош веќе ја доби наградата „Алфонсо Форд“ за најдобар стрелец во најсилната кошаркарска лига во Европа. Бо Меккејлеб заедно со Хенри Домеркант од Уникс Казањ се единствените кошаркари меѓу номинираните кои нема да бидат дел од завршниот фајнл- фор турнир во Евролигата. За титулата најдобар сезонава ќе се бира меѓу Батист и Дијамантидис од Панатинаикос, Кириленко, Теодосиќ и Крстиќ од ЦСКА Москва, Лорбек и Наваро од Барселона и Василис Спанулис од Олимпијакос. Најдобриот кошаркар во Евролигата ќе биде прогласен на 12-ти мај во Истанбул на завршниот турнир. /З.А.
| | веќе видена | слични

Навивачите и новинарите ги одбраа најдобрите десет кошаркари кои ќе влезат во најтесниот круг за избор во најдобрата петорка во Евролигата. Интересно е тоа што дури седум играчи седум играчи се од Балканот или настапуваат за некоја репрезентација од овој регион. Очекувано помеѓу номинираните се најде и македонскиот репрезентативец и член на Монтепаски Сиена, Лестер Бо Мекејлеб. На листата се најде уште еден натурализиран „балканец“, Хенри Домеркант од репрезентацијата на Босна и Херцеговина и играч на Уникс Казањ. Најмногу номинирани има од ЦСКА Москва, од каде на листата се најдоа српските репрезентативци Милошт Теодосиќ и Ненад Крстиќ, а тука е и Андреј Кириленко, кој воедно ја доби и наградата за најдобар дефанзивец во елитното кошаркарско натпреварување. Барселона е застапена со двајца потенцијални кошаркари во првата петорка, Словенецот Еразем Лорбек и Хуан Карлос Наваро. Од екипата на Панатинаикос меѓу номинираните се најдоа Димитрис Дијамантидис и Мајк Батист. Грција има уште еден претставник на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб влезе во најтесниот избор за најдобар играч во Евролигата за оваа сезона. Тој се наоѓа меѓу десетте номинирани кошаркари за ова ласкаво признание, откако претходно беше објавено дека е добитник на наградата „Алфонсо Форд“ за најдобар стрелец во ова елитно европско клупско натпреварување. Интересно е дека Лестер Бо Мекејлеб како член на Монтепаски Сиена и Хенри Домеркант од Уникс Казан се единствените двајца кошаркари во овој потесен избор, кои не се членови на клубови кои ќе играат на завршниот фајналфор турнир во Истанбул. Меѓу најдобрите десетмина кошаркари на Евролигата се најдоа и Мајк Батист (Панатинаикос), Димитрис Дијамантидис (Панатинаикос), Андреј Кириленко (ЦСКА Москва), Ненад Крстиќ (ЦСКА Москва), Еразем Лорбек (Барселона), Хуан Карлос Наваро (Барселона), Василис Спанулис (Олимпијакос), Милош Теодосиќ (ЦСКА Москва). Најдобриот кошаркар во Евролигата за изминатава сезона ќе биде прогласен на свечената церемонија на 12 мај во Истанбул, на завршниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бо Меккејлеб во топ10 на Евролигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: