Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се наведени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, иронично реагираше на изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за недозволивото поставување нуклеарно оружје од ...
| | веќе видена | слични

Зборувајќи против распоредувањето нуклеарно оружје надвор од националната територија, францускиот претседател Емануел Макрон ефективно ја критикуваше ...
| | веќе видена | слични

„Многу опасна“ украинска операција за заземање на нуклеарната централа Запорожје минатата година заврши неуспешно поради големиот руски отпор, објави во ...
| | веќе видена | слични

Сергеј Лавров во работна посета на Турција на покана на министерот за надворешни работи Чавушоглу. За време на престојот во Анкара шефот на руското МНР беше ...
| | веќе видена | слични

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека се согласува со барањето на Русија да се отстранат пречките за рускиот извоз на вештачки ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за мир во Украина се можни само доколку имаат за цел да воспостават „нов светски поредок“ без американска доминација, изјави денеска во Турција ...
| | веќе видена | слични

Функционер на американското Министерство за финансии, за агенцијата Reuters под услови да остане анонимен, рекол во петокот дека наводно коалицијата земји ...
| | веќе видена | слични

Москва сака сите мировни преговори во Украина да се фокусираат на создавање „нов светски поредок“,ја цитира француската новинска агенција Франс прес изјавата ...
| | веќе видена | слични

Москва сака мировните преговори за Украина да се фокусираат на создавање „нов светски поредок“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руската приватна воена компанија „Вагнер“ почна да ги повлекува своите единици од украинскиот град Бахмут и да ги префрла освоените позиции на редовните руски ...
сите 235 | | | веќе видена

Достоинствено и со државни почести, под мотото „Писмото е нашиот универзум“, Владата на Република Македонија, го одбележа државниот празник 24 Мај - Ден на ...
сите 137 | | | веќе видена

Легендарната Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст, по долго боледување. Во соопштението се вели: „Тина Тарнер – Кралицата на рокенролот, почина денеска на ...
сите 52 | | | веќе видена

Главна тема на неформалниот состанок во Брисел на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија и земјите од Западен Балкан во рамките ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: