ПЕТРОВСКА: Годинава имаме рекорден буџет од 275 милиони евра, купуваме оклопни возила, транспортери, ПВО, хеликоптери и друго


Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на брифинг со новинари информираше за процесот на модернизација и опремување на Армијата на Република ...
| | веќе видена | слични

Приближно 200-те припадници на Армијата распоредени во мисиите на НАТО, ЕУ и ОН во Балканот, Источна Европа, Африка и Левантот се сведоштво за вашата ...
| | веќе видена | слични

Северна Македонија активно придонесува кон колективната безбедност, има место и рамноправен глас на масата на НАТО и ја ужива целосната заштита на Алијансата, ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, се спротистави на концептот реформи на кризниот менаџмент и цивилна заштита што го нуди ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во овие три години колку што сме дел од најмоќниот воено политички сојуз покажавме дека Северна Македонија е подготвена да го даде својот придонес во ...
| | веќе видена | слични

„Северна Македонија се покажа како постојан сојузник и вреден контрибутор на нашата колективна безбедност.“, изјави Јенс Столтенберг. Порача, во видео ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во своето видео обраќање на Одбранбениот форум 2023, пред присутните истакна дека Северна Македонија активно ...
| | веќе видена | слични

Најголем ризик за НАТО во иднина е конвенционалната војна која се води во Украина. После тоа се хибридните напади кои не ги гледаме, а кои се присутни, а потоа ...
| | веќе видена | слични

Американската амбасадорка Анџела Агелер рече дека сите граѓани на Северна Македонија треба да бидат горди на придонесот што го дава земјата во подобрувањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на ...
сите 324 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба со премиерот Димитар Ковачевски, вечерва во „Тема на денот“ на ТВ Сител рече дека за предлогот ...
сите 421 | | | веќе видена

Упатувам апел за национално единство кое и треба на Македонија. Време е да се обединиме околу најважната работа, а тоа е како да опстоиме како држава и како да ...
сите 46 | | | веќе видена

Нешто неверојатно се случи во Москва на 30 мај. Среде бел ден, градот беше нападнат од рој дронови - од пет до 25 или повеќе, во зависност од различни руски ...
сите 53 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 99 | | | веќе видена

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека неговите сили одбиле голем обид на украинските војници да ја пробијат линијата на фронтот во ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПЕТРОВСКА: Годинава имаме рекорден буџет од 275 милиони евра, купуваме оклопни возила, транспортери, ПВО, хеликоптери и друго

Од:
До кого (е-маил):
Порака: