КОЈ НЕ САКА МОДЕРНА УНИВЕРЗАЛНА? Разрушената сала може да го чини градот недобивање на титулата „Европски град на културата“!


Фактот што на вчерашната седница на советот на Град Скопје не беше изгласана одлуката за реконструкција на Универзална сала, го фрли во заден план фактот што ...
| | веќе видена | слични

Нема сезонски работници за чистење на Скопје. Со години, ЈП „Комунална хигиена“ преку договори за дело ангажира дополнителни луѓе за чистење и метење на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На денешната седница на Уставниот суд на Република Македонија беше укината Одлуката за донесување на Детален урбанистички план за градска четврт З 04 блок ...
| | веќе видена | слични

Не смееме да дозволиме пред очи да ни пропадне еден од најзначајните објекти на Скопје, кој го китеше градот повеќе од половина век и кој покажуваше дека ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд на денешната седница го укина Деталниот урбанистички план (ДУП) за градска четврт 3 04 блок 04.05 на Општина Карпош, за просторот кај базенот ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Уставниот суд го укина Деталниот урбанистички план (ДУП) за просторот кај Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој Советот на Општина Карпош го изгласа лани и ...
| | веќе видена | слични

Портпаролката на Уставниот суд Христина Беловска, денеска на брифинг со медиумите информираше дека Судот од утврдената фактичка состојба и анализирана ...
| | веќе видена | слични

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ предвидува амбициозна програма за инвестиции за оваа година, во која е вклучена и набавка на дури 100 автобуси на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руската приватна воена компанија „Вагнер“ почна да ги повлекува своите единици од украинскиот град Бахмут и да ги префрла освоените позиции на редовните руски ...
сите 235 | | | веќе видена

Достоинствено и со државни почести, под мотото „Писмото е нашиот универзум“, Владата на Република Македонија, го одбележа државниот празник 24 Мај - Ден на ...
сите 119 | | | веќе видена

Легендарната Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст, по долго боледување. Во соопштението се вели: „Тина Тарнер – Кралицата на рокенролот, почина денеска на ...
сите 50 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе ја продолжи 54. седница на која на дневен ред е останат само Предлог на закон за академија за судии и ...
сите 469 | | | веќе видена

Главна тема на неформалниот состанок во Брисел на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија и земјите од Западен Балкан во рамките ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОЈ НЕ САКА МОДЕРНА УНИВЕРЗАЛНА? Разрушената сала може да го чини градот недобивање на титулата „Европски град на културата“!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: