Белгиец се убил по разговор со робот, машината му ветила дека засегакош ќе бидат заедно


Белгиец се убил по неколку недели откако разговарал со четбот, по име Елиза. Оваа вест поттикна да се јават голем број граѓани со повици за подобра заштита на ...
| | веќе видена | слични

Минатиот месец еден наш новинар доби интересен мејл. Еден истражувач наишол на спомнување на статија на Гардијан, напишана од новинарот на одредена тема ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американската стартап компанија „Трансформифај“ (Transformify Inc.), формирана од македонски основачи лоцирани во Скопје, денеска лансираше иновативна ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Врвните директори на Мета вклучително и извршниот директор Марк Цукерберг, главниот директор за производи Крис Кокс и главниот ...
| | веќе видена | слични

Режисерот Џејмс Камерон верува дека вештачката интелигенција би можела да биде на пат настаните слични на оние во „Терминатор“ да станат реалност. Добивај ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Популарниот четбот за вештачка интелигенција, ChatGPT, би можел привремено да биде блокиран во Германија поради загриженост за ...
| | веќе видена | слични

Развојот на вештачката интелигенција и чет-ботови е тема за која постојано се зборува, особено кога станува збор за ризици, а првата жртва на вештачката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Од наша страна предлогот на Ковачевски не беше прифатен заради тоа што предлогот од таа страна беше уставни измени да почнат, да се влезе во некоја т.н. ...
сите 614 | | | веќе видена

Пропустите за кои слушнавме деновиве на Кардиохирургија се пред се од организациски и од финансиски карактер и затоа прво требаше да биде разрешен ...
сите 305 | | | веќе видена

Британското Министерство за одбрана денеска информира за „значително зголемување на борбите на голем број сектори на фронтот во Украина во последните 48 часа“. ...
сите 58 | | | веќе видена

Поранешната главна преговарачка на Косово во дијалогот со Србија, Едита Тахири вели дека актуелниот косовски премиер, Албин Курти „нема потреба да се урива“, ...
сите 485 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 109 | | | веќе видена

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков" во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило ...
сите 152 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Топ Тема на телевизија Телма се осврна на концептот кој го промовираше во Брисел „Повеќе интеграција пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Голем број познаници, пријатели и колеги денес дојдоа во Македонскиот народен театар и се простија од актерот Трајче Ѓорѓиев. Комеморацијата започна со исечоци ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Белгиец се убил по разговор со робот, машината му ветила дека засегакош ќе бидат заедно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: