Ван дер Белен: Македонскиот воз тргна кон ЕУ, од Вас зависи со која брзина ќе стигне во Брисел


Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори ...
| | веќе видена | слични

Процесот на уставни измени е внатрешно прашања на Република Северна Македонија, што е и обврска поврзана со пристапните преговори со Европската Унија, изјави ...
| | веќе видена | слични

Францускиот предлог е плод на колективен труд на сите земји-членки на ЕУ и Македонија треба да ги направи уствавните имени, а колку повеќе земјата го забавува ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Што е многу, многу е. По серијата забелешки, обвинувања, блокади, вета… на ред дојдоа и бугарските желби. Но, желби што значат директно мешање во внатрешните ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Стево Пендаровски вели дека барањето на Бугарија да учествува во процесот на носење на измените на македонскиот Устав е скандалозно и дека такви ...
| | веќе видена | слични

Процесот на уставни измени е внатрешно прашања на РС Македонија, што е и обврска поврзана со пристапните преговори со ЕУ, изјави денеска премиерот Димитар ...
| | веќе видена | слични

Професорот од Правен факултет, Александар Спасов, ќе биде претставник на претседателот, Стево Пендаровски, во работната група за уставните измени. Работната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба со премиерот Димитар Ковачевски, вечерва во „Тема на денот“ на ТВ Сител рече дека за предлогот ...
сите 722 | | | веќе видена

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на ...
сите 325 | | | веќе видена

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ ја прифати подадената рака. Промената на ставот на ВМРО-ДПМНЕ со прифаќање на уставните измени и учество во широка Влада за европски ...
сите 353 | | | веќе видена

Упатувам апел за национално единство кое и треба на Македонија. Време е да се обединиме околу најважната работа, а тоа е како да опстоиме како држава и како да ...
сите 67 | | | веќе видена

Нешто неверојатно се случи во Москва на 30 мај. Среде бел ден, градот беше нападнат од рој дронови - од пет до 25 или повеќе, во зависност од различни руски ...
сите 53 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ван дер Белен: Македонскиот воз тргна кон ЕУ, од Вас зависи со која брзина ќе стигне во Брисел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: