Уставна тесна кожа за албанскиот етноцентричен експанзионизам


Она што е клучно во целата работа околу бришењето на „20 отсто“ и неговата замена со Албанци и албански јазик е што во суштина тоа би значело поништување на ...
| | веќе видена | слични

Професорот од Правен факултет, Александар Спасов, ќе биде претставник на претседателот, Стево Пендаровски, во работната група за уставните измени. Работната ...
| | веќе видена | слични

За десетина дена треба да биде заокружен составот на работата група за уставните измени, а експертите Рената Дескоска, Беса Арифи, Светомир Шкариќ и академикот ...
| | веќе видена | слични

Барањето на Софија да учествува во измените на македонскиот устав за Пендаровски е неприфатливо. Вакво нешто не испорачуваат ниту окупатори кон земјите кои ги ...
| | веќе видена | слични

За десетина дена треба да биде заокружен составот на работата група за уставните измени, а експертите кои треба да седнат во неа, тврдат дека досега никој не ...
| | веќе видена | слични

Јованка КЕПЕСКА Отсуството на приод кон прашањата за нацијата, нејзиниот однос кон државата но со малцинствата во претходниот период оптоварен со сфаќањето ...
| | веќе видена | слични

По предвремените парламентарни избори во Бугарија во неделата на кои најмногу гласови освои ГЕРБ на Бојко Борисов, неизвесно е формирањето на новата бугарска ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот новинар и сопственик на агенцијата БГНЕС, Љубчо Нешков, со најнов „бисер“за Македонија која, според него ќе биде и причина за конечно составување ...
| | веќе видена | слични

Однесувањето кон Бугарите во Македонија е политика спонзорирана од државата, смета главниот уредник на новинската агенција БГНЕС, Георги Пашкулев.Во интервју ...
| | веќе видена | слични

Хрватската формулација е онаа којашто ја имавме пред 2001 година и пред потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. Македонија тогаш беше национална држава ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Светската здравствена организација (СЗО) брза помош за деловите на Украина погодени од поплавите и се подготвува да одговори на низа здравствени ризици, ...
сите 323 | | | веќе видена

Упатувам апел за национално единство кое и треба на Македонија. Време е да се обединиме околу најважната работа, а тоа е како да опстоиме како држава и како да ...
сите 46 | | | веќе видена

Нешто неверојатно се случи во Москва на 30 мај. Среде бел ден, градот беше нападнат од рој дронови - од пет до 25 или повеќе, во зависност од различни руски ...
сите 53 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 103 | | | веќе видена

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека неговите сили одбиле голем обид на украинските војници да ја пробијат линијата на фронтот во ...
сите 88 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека е загрижен од ултимативните тонови на сојузниците кон Косово. На прес-конференцијата за ситуацијата на северот ...
сите 231 | | | веќе видена

Голем број познаници, пријатели и колеги денес дојдоа во Македонскиот народен театар и се простија од актерот Трајче Ѓорѓиев. Комеморацијата започна со исечоци ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уставна тесна кожа за албанскиот етноцентричен експанзионизам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: