Гвардиола: Челзи сега е фаворит!

Тренерот на каталонците, по вчерашното "несреќно" загубено прво полувреме од двобојот во полу-финалето на шампионската лига за медиумите истакна дека повеќе не го смета свјот тим за фаворит во пресметката со лондонски Челзи. "Би рекол дека сега Челзи е фаворит. Победата од 1:0 е одличен резултат за нив пред реваншот. Да, ние можеме на било кој тим во светот кога играме на домашен терен да му дадеме не 2, туку 4 гола, но полу-финале на лигата на шампиони е нешто сосема друго" - истакна популарниот Пеп по натпреварот. За разлика од некои негови играчи, Гвардиола (барем така истакнува) не е претеран оптимист за конечниот исход. Секако, ниту на крајот од умот не му е да се предаде по минималниот пораз, но начинот на кој беа поразени сигурно не ги остава рамнодушни, ниту фудбалерите, а ниту и самиот Гвардиола. "За жал во фудбалот не се брои поседот на топката. Да беше така, ние ќе победевме на секој натпревар досега. Целта на оваа игра е да се смести топката во противничката мрежа" - надополни Гвардиола ...
| | веќе видена | слични

Човекот кој и пресуди на Барселона, Диде Дрогба е повреден и ќе го пропушти реваншот на Камп Ноу. Стрелецот на единствениот гол, имаше неброени дуели со дефанизвците на Барселона, а по еден од нив го повредил коленото и сигурно нема да биде во комбинација за мечот против Арсенал денеска. - Не знаеме точно каде е проблемот. Се уште се прават испитувања, после викендот ситуацијата ќе биде појасна - вели италијанскиот стручњак Роберто Ди Матео, додека англиските медиуми тврдат дека тој е неизвесен за мечот во вторник. Неговото место во стратната постава ќе го заземе Фернадно Торес, кој е негова прва резерва. М.П.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Челзи, Дидие Дрогба ќе го пропушти лондонското дерби против Арсенал од Премиерлигата што се игра утре. Репрезентативецот на Брегот на Слоновата коска заработи повреда на коленото во првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите против Барселона во средата, во кој токму тој даде гол за успехот со 1:0 на "сините". Поради повредата напаѓачот е неизвесен за реваншот со Барселона на "Камп Ноу" следната недела. "Дидие Дрогба го пропушта натпреварот утре. Тој има повреда на коленото. Ќе видиме како оди обновата во текот на викендот, пред да процениме дали ќе го вклучиме во групата за натпреварот со Барселона. До денес е тешко да кажам во проценти кои се шансите да игра против Барса", коментира менаџерот на Челзи Роберто Ди Матео. Уште двајца играчи на Челзи го пропуштаат натпреварот со Арсенал. Централниот дефанзивец Давид Луис се лекува од повреда, а Бранислав Ивановиќ е казнет.
| | веќе видена | слични

Екипата на Челси ќе биде осетно ослабена за утрешното гостување против Арсенал поради повредата на Дидие Дрогба. Искусниот голгетер го постигна победничкиот погодок во полуфиналето од Лигата на шампионите против Барселона, но на истиот меч се здоби и со незгоден удар во пределот на коленото и сега ќе мора целосно да мирува во следните два-три дена. „ Не знаеме за што точно станува збор, но Дидие сигурно нема да настапи против Арсенал. Тој треба да мирува неколку дена, по што ќе биде јасно дали ќе можеме да сметаме на неговите услуги за реваншот против Барселона “ - изјави менаџерот на Челси, Роберто ди Матео. Во отсуство на Дрогба, шанса како старер напаѓач на „сините“ повторно ќе добие Фернандо Торес, кој ги почна последните два меча на Челси на клупата за резерви. Ди Матео се соочува со дополнителни проблеми кога станува збор за составувањето на одбраната, ако се знае дека Давид Луиз нема да настапи против Арсенал поради повреда, додека Бранислав Ивановиќ се уште ја одлежува суспензијата од три меча ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Челзи Роберто Ди Матео рече на конференцијата за новинарите дека Дрогба сигурно ќе го пропушти дуелот против Арсенал поради повреда. Утре се игра лондонското дерби помеѓу Арсенал и Челзи, а двата тима заедно со Тотенхем се борат за двете места кои водат во Лигата на Шампиони следната сезона. Италијанскиот стратег на клупата на Челзи Роберто Ди Матео потврди дека Давид Луиз и Дидие Дрогба поради повреди нема да играат на “Емирејтс“. Италијанецот исто така додаде дека Дидие Дрогба е можно да го пропушти и реванш мечот од Лигата на Шампиони против Барселона на “Ноу Камп“. Првиот меч “Стемфорд Бриџ“ го доби Челзи со 1:0, токму со голот на Дрогба, кој на тој меч и се повредил.
| | веќе видена | слични

Дидие Дрогба ќе го пропушти дербито од англиската Премиер-лига против Арсенал, потврди денеска менаџерот Роберто Ди Матео. Напаѓачот од Брегот на Слоновата коска заработил повреда на коленото и сигурно нема да биде во тимот на сините на утрешниот натпревар кој ќе се игра од 13:45 часот. Според Ди Матео, неизвесен е и настапот на Дрогба на реваншот против Барселона од Лигата на шампионите. Покрај Дрогба, утре со сигурност нема да има и Бразилецот Давид Луиш.
| | веќе видена | слични

Дрогба погоди за победа со 1-0 на Челси, кој одлично играше во одбраната против Барселона, која, пак, по 16 меча првпат загуби во ЛШ, односно од средбата со Арсенал лани, исто така, во Лондон Лондончани имаа само еден директен удар кон голот на Барселона и од него Дрогба погоди за победа Челси ја совлада Барселона со 1-0 благодарение на одличната игра во одбраната во првиот полуфинален меч од фудбалската Лига на шампиони (ЛШ), одигран на стадионот „Стемфорд бриџ“ во Лондон, во вторникот. Актуелниот европски шампион Барселона го претрпи првиот пораз во ЛШ по 16 меча, кога во ланското осминафинале загуби со 1-2 од Арсенал, исто така во Лондон. - Одржувањето на концентрацијата на високо ниво во текот на целиот меч е неопходно против Барселона. Тие имаат многу играчи што можат да го решат натпреварот доколку се опуштите само за една секунда. Таквата игра е исцрпувачка, пред сѐ на психолошки план, но ние бевме одлично подготвени во одбраната и тоа ни донесе резултат - вели Гери Кејхил, стоперот на Челси. Дидие ...
| | веќе видена | слични

Со тоа се ближи и преубава атмосфера, многу типувања и вовед за тоа што следи ова лето во однос на Европското фудбалско првенство. Со неколку единствени збора, тоа се празнични денови за љубителите на фудбалот, односно за љубителите на спортот воопшто. Заклучно со натпреварот помеѓу Челзи и Барселона, кој се одигра оваа среда, заврши и првата фаза од полуфиналето во Лигата на шампионите. Во првиот натпревар кој се одигра во вторникот, на 17.04, Баерн го порази Реал на домашен терен со 2:1. Завчера бевме сведоци на уште еден добар натпревар, многу шанси и еден победник. Големата Барселона беше поразена со 1:0, очекувано или неочекувано, имајќи го во предвид фактот што секогаш е тешко да се игра против неа, било тоа да е на домашен терен или пак на гости, на големиот Ноу Камп. Многу малку тимови можат да се пофалат со позитивни резултати против Барселона. Тоа не се должи на фактот што останатите тимови се слаби, туку на тоа што Барселона моментално игра одличен фудбал. Меѓутоа останува да видиме дали ќе може ...
| | веќе видена | слични

Челзи не брилираше, можеби имаше и среќа, но не фер е да не им се признае на „сините“ дека можеби пак беа најблиску до решението како да се одигра против Барселона и тоа во полуфинале од фудбалската Лига на шампионите. Челзи ги стави Каталонците во ситуација во каква што ретко биле. Да бркаат негатива. Тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола смета дека по првиот натпревар од полуфиналниот двомеч, Челзи се наметнува како фаворит за пласман во финалето. „Би рекол дека Челзи е фаворит, да се победи дома со 1 - 0 е многу добра позиција“, тврди Гвардиола. „Не мислам дека овој резултат не прави фаворити пред реваншот- одговори“ Роберто ди Матео, предводникот на „сините“. Шансите се еднакви за двете екипи. Ди Матео сепак смета дека синоќешниот резултат покажува дека Челзи покажа дека се комплетно неточни тврдењата на некои аналитичари оти ѕвездите - ветерани во тимот почнале да бледнеат. Голем дел од анализите по вчерашниот дуел се вртат околу драстично големата разлика во поседот на топката што ...
| | веќе видена | слични

Единствениот погодок на натпреварот постигнат во 45 минута беше дело на првиот напаѓач на "сините", Дидие Дрогба Втората полуфинална пресметка од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони, помеѓу вечните ривали, Челзи и Барселона, заврши со минимален триумф на лондонскиот премиерлигаш. Единствениот погодок на натпреварот постигнат во 45 минута беше дело на првиот напаѓач на "сините", Дидие Дрогба. Избраниците на Роберто ди Матео мора да бидат пресреќни поради извојуваната победа зашто актуелниот бранител на тронот имаше иницијатива од првата до последната минута, создаде неколку чисти шанси, беа погодени и стативата и пречката. Домаќинот создаде само една шанса после која беше постигнат и погодокот кој сигурно нема да се покаже како доволен за пласман во финалниот натпревар, затоа што каталонскиот гигант не може да има повторно лош ден како што имаше во Лондон. - Во овој момент, Челзи е фаворит за финалниот билет, но треба да се одиграат и вторите 90 минути на "Ноу Камп". Мора да дадеме се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нема најава дека делумната блокада на американската влада, предизвикана од барањето на претседателот Доналд Трамп за 5,7 милијарди долари за изградба на ѕид ...
сите 133 | | | веќе видена

Студениот бран со снег не го заобиколил ни познатото грчко летувалиште. Омиленото место за одмор на голем број на Балканци, славната Паралија, денес е ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гвардиола: Челзи сега е фаворит!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: