Промоција на книгата „Градот и идентитетот – филмски репрезентации“ од Елена Копртла


Книгата „ Градот и идентитетот – филмски репрезентации “ од авторката Елена Копртла ќе биде промовирана на 6 април, четврток, во локалот „Бруталиск“. Со ...
| | веќе видена | слични

Во издание на Институтот за национална историја излезе од печат книгата „Канон и цензура во културната продукција 1945-1952“ од проф. д-р Драгица Поповска. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во просториите на Кинотеката денеска, со почеток во 12 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Кинематографијата на другата Европа“ на Дина Јорданова и на ...
| | веќе видена | слични

Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ) и во текот на оваа година планира да организира и да спроведе различни настани и програми со цел да ја ...
| | веќе видена | слични

Книгата „Кинематографијата на другата Европа“ од Дина Јорданова заедно со 61. број на филмското списание „Кинопис“ ќе бидат промовирани во вторник (4 април) ...
| | веќе видена | слични

Во средата, на 29 март, Кинотеката беше промовирана автобиографијата на големиот шпански режисер Луис Буњуел, насловена „Мојот последен здив“. Промотори на ...
| | веќе видена | слични

Во средата, во полната киносала на Кинотеката, беше промовирана автобиографијата на големиот шпански режисер Луис Буњуел, со наслов „Мојот последен здив“. ...
| | веќе видена | слични

Почнува новиот Европскиот филмски предизвик кој трае од 20 март до 29 мај, а најпосветениот љубител на европската кинематографија ќе има можност да го посети ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Од наша страна предлогот на Ковачевски не беше прифатен заради тоа што предлогот од таа страна беше уставни измени да почнат, да се влезе во некоја т.н. ...
сите 759 | | | веќе видена

Пропустите за кои слушнавме деновиве на Кардиохирургија се пред се од организациски и од финансиски карактер и затоа прво требаше да биде разрешен ...
сите 198 | | | веќе видена

Го повикувам да биде национален советник за кардиохирургија, изјави министерот за здравство Фатмир Межити за проф. д-р Сашо Јовев, кого пред неколку дена го ...
сите 115 | | | веќе видена

Британското Министерство за одбрана денеска информира за „значително зголемување на борбите на голем број сектори на фронтот во Украина во последните 48 часа“. ...
сите 58 | | | веќе видена

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков" во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило ...
сите 181 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама повторно бранува со своето однесување. Тој на неодамнешниот самит на Европската политичка заедница во Кишињев со својот потег ги ...
сите 202 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Топ Тема на телевизија Телма се осврна на концептот кој го промовираше во Брисел „Повеќе интеграција пред ...
сите 214 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промоција на книгата „Градот и идентитетот – филмски репрезентации“ од Елена Копртла

Од:
До кого (е-маил):
Порака: