Колумна на Марјан Ѓорчев: За Македонската надворешна политика

Потребни се суштествени реформи и политики што ќе ја издигнат државата на едно повисоко ниво во врска со третманот на Македонците со исламска вероисповед – ...
| | веќе видена | слични

„Садењето на еден цвет не ја прави пролетта, а сто цвеќиња во расцут прават градина полна со пролет“. Кинескиот претседател Си Џинпинг присуствуваше на ...
| | веќе видена | слични

„Граѓанските права на сите етнички, религиски и други заедници можат да бидат унапредени и без промена на Уставот.“ – вели академик Катица Ќулафкова од ...
| | веќе видена | слични

Македонците со исламска вероисповед претставуваат исклучително значаен македонски супкултурен идентитет. Државата треба да спроведе соодветни развојни политики ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Од наша страна предлогот на Ковачевски не беше прифатен заради тоа што предлогот од таа страна беше уставни измени да почнат, да се влезе во некоја т.н. ...
сите 711 | | | веќе видена

Пропустите за кои слушнавме деновиве на Кардиохирургија се пред се од организациски и од финансиски карактер и затоа прво требаше да биде разрешен ...
сите 194 | | | веќе видена

Британското Министерство за одбрана денеска информира за „значително зголемување на борбите на голем број сектори на фронтот во Украина во последните 48 часа“. ...
сите 68 | | | веќе видена

Го повикувам да биде национален советник за кардиохирургија, изјави министерот за здравство Фатмир Межити за проф. д-р Сашо Јовев, кого пред неколку дена го ...
сите 122 | | | веќе видена

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков" во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило ...
сите 184 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 109 | | | веќе видена

Голем број познаници, пријатели и колеги денес дојдоа во Македонскиот народен театар и се простија од актерот Трајче Ѓорѓиев. Комеморацијата започна со исечоци ...
сите 41 | | | веќе видена

Во Косово може да се одржат нови избори во општините со мнозинско српско население, погодени од протести, доколку 20 отсто од гласачите потпишат петиција со ...
сите 142 | | | веќе видена

Утринава околу 9.30 часот вооружено лице со пиштол влегло во експозитурата на Стопанска Банка во трговскиот центар Беверли Хилс во скопски Капиштец. Инцидентот ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колумна на Марјан Ѓорчев: За Македонската надворешна политика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: