Макрон: Договорот Србија-Косово е важен напредок и треба веднаш да се спроведе во целост

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово е „важен напредок“ и дека сега е од суштинско значење двете страни да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се наведени ...
| | веќе видена | слични

Русија денеска усвои нова стратегија за надворешната политика, која ги издвои САД и Западот како извор на „егзистенцијална закана“ за Москва.„Потресите на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека новата стратегија за надворешна политика усвоена од претседателот Владимир Путин го ...
| | веќе видена | слични

Кина не може да биде посредник во мировните преговори во војната во Украина, но може да го олесни постигнувањето договор со Русија, изјави денеска шефот на ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ја предупреди во четвртокот Кина од којашто Европската унија е трговски силно зависна, дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска изјави дека односот на Кина кон војната во Украина ќе биде „одлучувачки фактор за ...
| | веќе видена | слични

Во услови на зголемена загриженост дека кинескиот лидер Ши Џинпинг ја засилува својата поддршка за руската војна во Украина, шпанскиот премиер Педро Санчез ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, денеска во Москва изјави дека НАТО всушност се бори на страната на режимот во Киев и е длабоко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободна Русија објавија дека го убиле Андреј Стешев, полковник на руските вооружени сили во регионот на Белгород.„За ...
сите 238 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
сите 177 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 121 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 181 | | | веќе видена

Косовскиот премиер, Албин Курти ќе ги прими денеска специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак и заменикот ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон: Договорот Србија-Косово е важен напредок и треба веднаш да се спроведе во целост

Од:
До кого (е-маил):
Порака: