Во Варшава промовиран уникатен материјал за Поречјето СОБИРАН од полскиот етнолог Обрембски

Двотомно издание со редок и значаен историски материјал за животот во Поречјето во Македонија, насловено „Македонија – Јозеф Обрембски“, беше промовирано во ...
| | веќе видена | слични

Викендов во Париз се одржаа низа активности во чест на светски познатиот научник д-р Анастас Коцарев во рамките на одбележувањето 133 години од неговото ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Изминатиот викенд во Париз беа одржани неколку манифестации посветени на ликот и делото на големиот македонски онколог и научник д-р. Анастас Коцарев, по повод ...
| | веќе видена | слични

Денеска (26.03.2023), во француската престолнина Париз, претседателот на МАНУ академик Љупчо Коцарев, градоначалникот на Охрид д-р. Кирил Пецаков, претставници ...
| | веќе видена | слични

Вчера, 22.3.2023 со почеток во 18 часот, во просториите на Народниот Етнографски Музеј во Варшава, Полска, се одржа промоција на двотомното издание „Македонија ...
| | веќе видена | слични

Останато

По разрешувањето на директорот на Клиниката за кардиохирургија, Сашко Јовев, јавноста не стивнува со коментари и изразување на поддршка на социјалните мрежи. ...
сите 191 | | | веќе видена

Украинското Министерство за одбрана објави фотографија за која тврди дека го прикажува градот Херсон, еден ден по поплавата предизвикана од уништувањето на ...
сите 109 | | | веќе видена

Ние тоа нема да му го дозволиме. Тој, очигледно ја препознал подадената социјалдемократска рака и фатен во небрано пред одлуките кои мора да се донесат за ...
сите 276 | | | веќе видена

Го повикувам да биде национален советник за кардиохирургија, изјави министерот за здравство Фатмир Межити за проф. д-р Сашо Јовев, кого пред неколку дена го ...
сите 126 | | | веќе видена

Британското Министерство за одбрана денеска информира за „значително зголемување на борбите на голем број сектори на фронтот во Украина во последните 48 часа“. ...
сите 108 | | | веќе видена

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков" во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило ...
сите 191 | | | веќе видена

ПРИШТИНА/БРИСЕЛ, 7 јуни (Ројтерс) - Соединетите држави и Европската унија денеска му порачаа на Косово да отстапи во тензичниот судир со Србите на северот од ...
сите 487 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Варшава промовиран уникатен материјал за Поречјето СОБИРАН од полскиот етнолог Обрембски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: