Блинкен: Кина го следи секој чекор на САД за војната во Украина


Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската воена операција во ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, ја предупреди во четвртокот Кина од којашто Европската унија е трговски силно зависна, дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска изјави дека односот на Кина кон војната во Украина ќе биде „одлучувачки фактор за ...
| | веќе видена | слични

Во 2014 година членките на НАТО на состанокот во Велс се договорија да го зголемат своето учество во буџетот на Алијансата. Според договорот, земјите-членки на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украина денес се наоѓа во 399-от ден војна, откако Русија изврши инвазија врз земјата. Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Изјавата на рускиот ...
| | веќе видена | слични

По десет месеци чекање, унгарскиот парламент го одобри влезот на Финска во НАТО, но не и на Шведска. Зошто унгарскиот премиер Виктор Орбан се одлучи на ваква ...
| | веќе видена | слични

Во услови на зголемена загриженост дека кинескиот лидер Ши Џинпинг ја засилува својата поддршка за руската војна во Украина, шпанскиот премиер Педро Санчез ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников изјави дека земјата нема да користи борбени авиони Ф-16 во контраофанзивата против руските сили летово, туку ...
сите 299 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи заедно со Кети Василевска денеска беа во општина Карпош како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“.-Имаме силна ...
сите 268 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 121 | | | веќе видена

Припадници на турскиот баталјон командоси, чие испраќање беше побарано од НАТО, пристигнаа на Косово поради неодамнешното влошување на безбедносната состојба. ...
сите 368 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блинкен: Кина го следи секој чекор на САД за војната во Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: