„Поставете 100 стручни лица на клучните позиции и за пет години економијата ќе биде средена“

Време зa читање: 5 минути Каква пазарна економија сакаме? Прашањето не е само економско, туку е и општествено. Цели 32 години работата се турка под тепих и не ...
| | веќе видена | слични

Моќта на атомот е во срцето на производството на електрична енергија повеќе од половина век. Денес таа игра улога во помагањето да се обезбеди чиста електрична ...
| | веќе видена | слични

Париз сака нуклеарната енергија да биде препознаена како извор на енергија со ниска содржина на јаглерод за да може да има корист од олабавувањето на правилата ...
| | веќе видена | слични

Нуклеарната енергија често се фаворизира како волшебно решение за брза и голема декарбонизација на нашите општества, за која сите знаеме дека треба да се случи ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ за падот на ентузијазмот кај граѓаните во анкетите за поддршка на евроинтеграциите, вели дека не станува за ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска учествуваше на промоцијата на проектот „Медиумите за ЕУ“, каде истакна дека ...
| | веќе видена | слични

Улогата на медиумите и на граѓанското општество ќе биде клучна во објаснувањето на процесот кон евроинтеграциите, во анализата на предизвиците, кои претстојат ...
| | веќе видена | слични
3 копии
3 копии

Денеска Секретаријатот за европски прашања одржа конференција на тема „Граѓанските организации – катализатори на европската интеграција на Северна Македонија“, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на ...
сите 398 | | | веќе видена

Кардиохирургот д-р Сашко Јовев изјави дека и по неговото разрешување од директорската функција на државната Кардиохирургија, клиниката останува функционална и ...
сите 341 | | | веќе видена

Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја координира работата на институциите. Се слушнав со градоначалникот на Делчево и веднаш нашите служби, дежурниот ...
сите 109 | | | веќе видена

Времето денеска претпладне беше сончево со променлива облачност, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, ...
сите 199 | | | веќе видена

СВР Велес вечерва излезе со официјална информација по видеото за тепачка на двајца директори на училишта во Кавадарци, објавено на социјалните мрежи. – Денеска ...
сите 289 | | | веќе видена

Вагнер беше обвинет за поттикнување анархија на линиите на фронтот на Русија, откако еден од воените команданти на Кремљ тврдеше дека платениците на Пригожин ...
сите 49 | | | веќе видена

Осомничениот за нападот со нож врз деца и постари лица во градот Анеси на француските Алпи е префрлен во истражен затвор каде што ќе биде задржан во очекување ...
сите 63 | | | веќе видена

Канадскиот премиер Џастин Трудо, кој денеска беше во ненадејна посета на Киев, рече дека уништувањето на браната Каховка во јужна Украина, што предизвика ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Поставете 100 стручни лица на клучните позиции и за пет години економијата ќе биде средена“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: