Вартоломеј го прекори патријархот Кирил: Руската православна црква ја споделува одговорноста за злосторствата во Украина


Духовниот водач на православните христијани, екуменскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека моќната Руска православна црква ја споделува одговорноста за ...
| | веќе видена | слични

Администрацијата на Бајден нуди поддршка за создавање на меѓународен суд за гонење на наводните злосторства за агресија од страна на Русија против Украина. Во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

САД се залагаат за формирање на специјален суд за руското „злосторство агресија“ против Украина, кое ќе биде „вкоренето во украинскиот правосуден систем“. ...
| | веќе видена | слични

Соединетите Американски Држави (САД) го поддржуваат формирањето на Специјален суд за кривично дело агресија врз Украина, соопшти Стејт департментот. Стејт ...
| | веќе видена | слични

Стејт департментот на САД го поддржува развојот на „меѓународен трибунал“ за кривично гонење на руските воени злосторства во инвазијата врз Украина, изјави Бет ...
| | веќе видена | слични

Доколку биде уапсен, рускиот претседател Владимир Путин во Хаг би можел да изнесе тајни информации за „непријатните“ зделки меѓу Москва и западните држави, што ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на овој месец, Владимир Путин беше обвинет од Меѓународниот кривичен суд (МКС) за илегално депортирање деца од Украина во Русија, а пред да добие ...
| | веќе видена | слични

Актерот и амбасадор на УНИЦЕФ Орландо Блум викендов беше во ненадејна посета на Украина, каде што во Претседателската палата се сретна со украинскиот лидер ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во чест на неодамна починатата пејачка Тина Тарнер, нејзината песна Simply The Best беше изведена во дворот на Бакингемската палата по наредба на кралот Чарлс, ...
сите 74 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСM, Мицкоски со тројна пред Ковачевски, ако СДСM се сомнева ајде на избори народот ќе им ја даде најточната анкета.На сите ...
сите 104 | | | веќе видена

„Јазикот е систем или дух, а тоа ниту се признава, ниту има потреба да се докажува, туку се потврдува и се прифаќа“ изјави професорот по историја на македонски ...
сите 144 | | | веќе видена

ПЕНДАРОВСКИ ГИ ПОТПИША ЗАКОНИТЕ ЗА БЕХТЕЛ И ЕНКА Претседателот на државата, Стево Пендаровски вели дека доставениот усвоен закон за работни односи нема ...
сите 106 | | | веќе видена

Денеска (29.05.2023) во 09.55 часот во Градскиот трговски центар полициски службеници од Полициската станица Центар лишиле од слобода малолетник од Скопје, ...
сите 227 | | | веќе видена

На 28.05.2023 во 17.20 часот било пријавено дека на локален пат во с.Тромеѓа, кумановско, трактор управуван од малолетничка од с.Тромеѓа излетал од патот и ...
сите 231 | | | веќе видена

„Кога велат за инфраструктура теоретски ќе кажат дека ако финансиите се крвотокот на економијата, тогаш инфраструктурата треба да биде рбетот. Што прават сега ...
сите 266 | | | веќе видена

Ова е Македонија за сите – Со СДС и ДУИ има само сиромаштија, криминал и иселување, граѓаните бараат промена на власта, ВМРО-ДПМНЕ ќе донесе достоинствен живот ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вартоломеј го прекори патријархот Кирил: Руската православна црква ја споделува одговорноста за злосторствата во Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: