МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ И ШТЕДАТ И СЕ ЗАДОЛЖУВААТ: Депозитите зголемени за 6,3, кредитите за 7,2 насто

Време зa читање: 2 минути Граѓаните во континуитет се задолжуваат кај банките, па растот е забележан и во февруари – 0,3 проценти како месечен и 7,2 насто ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Движењето на инфлацијата ќе биде забавено и во развиените и во економиите во развој, бидејќи има стабилизација кај цените на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Внимателно со растот на платите, можат да ја подгреат инфлацијата. Ова е пораката што гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, му ја упати на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Инфлацискиот раст ќе забави годинава, како во развиените, така и во економиите во развој, како резултат на стабилизирањето на цените на суровините, ...
| | веќе видена | слични

Несигурноста е новата сигурност поради што е неопходно зачувување на ценовната и финансиска стабилност, за да се зачува довербата на јавноста, е главната ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Гледаме позитивни сигнали за намалување на инфлацијата, која од октомври лани е во опаѓачки тренд, но сепак мора да ги задржиме мудрите монетарни политики, ...
| | веќе видена | слични

Сите земји со отворена економија, како што е и Северна Македонија која е една од најотворените во Европа, имаат бавно закрепнување. Инфлацијата забавува, но ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба со премиерот Димитар Ковачевски, вечерва во „Тема на денот“ на ТВ Сител рече дека за предлогот ...
сите 617 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) брза помош за деловите на Украина погодени од поплавите и се подготвува да одговори на низа здравствени ризици, ...
сите 323 | | | веќе видена

Упатувам апел за национално единство кое и треба на Македонија. Време е да се обединиме околу најважната работа, а тоа е како да опстоиме како држава и како да ...
сите 46 | | | веќе видена

Нешто неверојатно се случи во Москва на 30 мај. Среде бел ден, градот беше нападнат од рој дронови - од пет до 25 или повеќе, во зависност од различни руски ...
сите 53 | | | веќе видена

Антонијо Милошоски, пратеник и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа рече дека власта ...
сите 208 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 102 | | | веќе видена

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека неговите сили одбиле голем обид на украинските војници да ја пробијат линијата на фронтот во ...
сите 88 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека е загрижен од ултимативните тонови на сојузниците кон Косово. На прес-конференцијата за ситуацијата на северот ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ И ШТЕДАТ И СЕ ЗАДОЛЖУВААТ: Депозитите зголемени за 6,3, кредитите за 7,2 насто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: