НАРОДНА БАНКА ПРОДОЛЖИ ДА ЗАТЕГА, ГРИЖА ИМА И ЗА ПРОПАСТА НА СТРАНСКИТЕ БАНКИ - основната камата сега ќе биде 5,5 проценти

К аматната стапка на благајничките записи ќе се зголеми за 0,25 п.п. до нивото од 5,50 отсто. Оваа одлука вчерта јка донел Комитетот за оперативна монетарна ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Движењето на инфлацијата ќе биде забавено и во развиените и во економиите во развој, бидејќи има стабилизација кај цените на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Внимателно со растот на платите, можат да ја подгреат инфлацијата. Ова е пораката што гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, му ја упати на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Инфлацискиот раст ќе забави годинава, како во развиените, така и во економиите во развој, како резултат на стабилизирањето на цените на суровините, ...
| | веќе видена | слични

Несигурноста е новата сигурност поради што е неопходно зачувување на ценовната и финансиска стабилност, за да се зачува довербата на јавноста, е главната ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Гледаме позитивни сигнали за намалување на инфлацијата, која од октомври лани е во опаѓачки тренд, но сепак мора да ги задржиме мудрите монетарни политики, ...
| | веќе видена | слични

Сите земји со отворена економија, како што е и Северна Македонија која е една од најотворените во Европа, имаат бавно закрепнување. Инфлацијата забавува, но ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Одлуката за формирање на работна група ја донесе Централниот одбор на партијата а со неа ќе раководи генералниот секретар Миле Зечевиќ Вардарски. Од ВМРО ДПМНЕ ...
сите 908 | | | веќе видена

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на ...
сите 388 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити по повод 100 дена од стапувањето на министерската функција рече дека проектот за Клиничкиот центар бил негов приоритет. ...
сите 251 | | | веќе видена

Пентагон денеска најави дека ќе обезбеди дополнителни 2,1 милијарди долари долгорочна помош за оружје за Украина. Новиот пакет помош ќе вклучува финансирање за ...
сите 127 | | | веќе видена

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја пренесуваат хидролошката информација од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). „Под влијание на влажна и ...
сите 222 | | | веќе видена

Жената која се преврте со автомобилот на кров во тунелот кај Демир Капија, починала од здобиените повреди. Таа имала 47-години и била сама во автомобилот марка ...
сите 147 | | | веќе видена

РЕАКЦИИ ЗА ИЗЈАВАТА НА МЕЏИТИ Откако министерот за здравство, Фатмир Меџити изјави дека жителите на Косово ќе плаќаат исти цени како и македонските државјани, ...
сите 78 | | | веќе видена

Само со преодна Влада може да обезбедиме национално единство и доверба кај граѓаните, а Демократската унија за интеграција после 20 години да ја пратиме во ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАРОДНА БАНКА ПРОДОЛЖИ ДА ЗАТЕГА, ГРИЖА ИМА И ЗА ПРОПАСТА НА СТРАНСКИТЕ БАНКИ - основната камата сега ќе биде 5,5 проценти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: