НЕМА ВЕЌЕ „АКО НЕЈЌЕШ ТИ ЌЕ НАЈДЕМЕ ДРУГ“ – Работници нема, помалку од половина население активно на пазарот

Голема разлика меѓу работоспособното население и активното население покажуваат бројките кои ги објавува Државниот завод за статистика. Податоците говорат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од почетокот на годинава заклучно со вчера од страна на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија (АВРСМ) дадени се позитивни мислења за ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи , денеска изјави дека увозот на работна сила од странство „не е долготрајно решение“, иако пред нполни две ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, кој ја промовираше идејата за увоз на работна сила, како решение за пробелмот со кој се соочуваат пред се ...
| | веќе видена | слични
6 копии
4 копии

Во последниот период, барем од податоците од пописот 2021, дознавме дека имаме намалување на учеството на младите во вкупното население. На пример, во 2002 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одржливи решенија за пазарот на труд се нашите сограѓани што живеат овде и сакаат да продолжат со преквалификација, доквалификација и креирање нови вештини со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Долгорочно решение за недостигот на работна сила во нашава земја е преквалификација на нашите сограѓани кои живеат тука и кои со доквалификации и обуки можат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДУИ и Али Ахмети не одлучуваат дали ќе ја напуштат Владата, СДС треба да се охрабри за подадената рака за преодна влада, е реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по ...
сите 991 | | | веќе видена

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на ...
сите 419 | | | веќе видена

Кардиохирургот д-р Сашко Јовев изјави дека и по неговото разрешување од директорската функција на државната Кардиохирургија, клиниката останува функционална и ...
сите 341 | | | веќе видена

Центарот за управување со кризи (ЦУК) ја координира работата на институциите. Се слушнав со градоначалникот на Делчево и веднаш нашите служби, дежурниот ...
сите 109 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за Сител одговори што му треба на ВМРО-ДПМНЕ да влегува во влада со апсолутна предност на анкетите. Има ...
сите 66 | | | веќе видена

Времето денеска претпладне беше сончево со променлива облачност, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, ...
сите 199 | | | веќе видена

СВР Велес вечерва излезе со официјална информација по видеото за тепачка на двајца директори на училишта во Кавадарци, објавено на социјалните мрежи. – Денеска ...
сите 289 | | | веќе видена

Вагнер беше обвинет за поттикнување анархија на линиите на фронтот на Русија, откако еден од воените команданти на Кремљ тврдеше дека платениците на Пригожин ...
сите 49 | | | веќе видена

Осомничениот за нападот со нож врз деца и постари лица во градот Анеси на француските Алпи е префрлен во истражен затвор каде што ќе биде задржан во очекување ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НЕМА ВЕЌЕ „АКО НЕЈЌЕШ ТИ ЌЕ НАЈДЕМЕ ДРУГ“ – Работници нема, помалку од половина население активно на пазарот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: