Лидерите на членките на ЕУ неделава ќе го поздрават договорот меѓу Србија и Косово постогнат во Охрид


Шефовите на држави или влади на Европската унија на претстојниот самит ќе го поздрават договорот што на 18 март во Охрид го постигнаа претседателот на Србија ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека договорот постигнат во Брисел и „патната карта“ за негова имплементација договорена во Охрид се јавни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, денеска изјави дека во продолжението на дијалогот меѓу Белград и ...
| | веќе видена | слични

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека дополнителен притисок од Западот може да донесе резултати по прашањето за признавањето на Косово од Србија. На ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа во Прешево изјави дека чувствува напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека според него ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека за Србите на Косово нема автономија ниту самоуправа, туку дека постои само де факто признавање меѓу Косово и Србија, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува техничкиот дијалог меѓу Белград и Приштина, соопшти белградска ТВ Н1. -Преговарачите од Белград и Приштина во вторник ...
| | веќе видена | слични

Следната недела во Брисел ќе се сретнат главните преговарачи на Србија и Косово, Петар Петковиќ и Бесник Бисљими, потврди портпаролот на Европската унија (ЕУ) ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба со премиерот Димитар Ковачевски, вечерва во „Тема на денот“ на ТВ Сител рече дека за предлогот ...
сите 708 | | | веќе видена

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на ...
сите 324 | | | веќе видена

Упатувам апел за национално единство кое и треба на Македонија. Време е да се обединиме околу најважната работа, а тоа е како да опстоиме како држава и како да ...
сите 46 | | | веќе видена

Нешто неверојатно се случи во Москва на 30 мај. Среде бел ден, градот беше нападнат од рој дронови - од пет до 25 или повеќе, во зависност од различни руски ...
сите 53 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 99 | | | веќе видена

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека неговите сили одбиле голем обид на украинските војници да ја пробијат линијата на фронтот во ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лидерите на членките на ЕУ неделава ќе го поздрават договорот меѓу Србија и Косово постогнат во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: