Борел: Охридскиот договорот не беше потпишан од правни причини, но е правнообврзувачки


Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека за Србите на Косово нема автономија ниту самоуправа, туку дека постои само де факто признавање меѓу Косово и Србија, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува техничкиот дијалог меѓу Белград и Приштина, соопшти белградска ТВ Н1. -Преговарачите од Белград и Приштина во вторник ...
| | веќе видена | слични

Следната недела во Брисел ќе се сретнат главните преговарачи на Србија и Косово, Петар Петковиќ и Бесник Бисљими, потврди портпаролот на Европската унија (ЕУ) ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Институциите на Европската унија, со поддршка на лидерите на ЕУ, во наредните денови ќе ги направат првите чекори кон имплементација на Охридскиот договор ...
| | веќе видена | слични

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ изјави дека Црна Гора е подготвена да придонесе и да го поддржи процесот на нормализација на односите меѓу Србија и ...
| | веќе видена | слични

Уште од 1999 година, илјадници српски граѓани на Косово продолжуваат да работат во паралелни институции, o пштини, компании , јавни претпријатија, детски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Евгениј Пригожин, основач на групата Вагнер, рече дека е убеден оти високите функционери на Кремљ го забраниле неговото „покривање“ во државните медиуми.На ...
сите 139 | | | веќе видена

Ректорот на УКИМ „Свети Кирил и Методиј“ вели дека по повод патронатот, пораката е да бидеме сплотени и да ја продолжиме нивната макотрпна работа. „Со голема ...
сите 104 | | | веќе видена

Во чест на неодамна починатата пејачка Тина Тарнер, нејзината песна Simply The Best беше изведена во дворот на Бакингемската палата по наредба на кралот Чарлс, ...
сите 80 | | | веќе видена

Втор ден сме во општина Лозово и втор ден се соочуваме со секојдневните проблеми кои ги имаат граѓаните. Откупот на грозје е најголем проблем во општина ...
сите 162 | | | веќе видена

Левица со остри коментари и два дена по изгласувањето на измените на Законот за работни односи. Цени дека станува збор за најголемиот грабеж на 21-от век, што ...
сите 356 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борел: Охридскиот договорот не беше потпишан од правни причини, но е правнообврзувачки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: