„Credit Suisse“: Спасувањето на гигантот ја турна Саудиската национална банка во црвено, и берзите во минус

„Колапсот“ на Credit Suisse беше кулминација на повеќегодишни скандали, загуби од повеќе милијарди долари, промени во менаџментот и стратегија која не успеа да ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на саудиската национална банка Амар ал Кудаири поднесе оставка од „лични причини“ бидејќи неговите изјави за банката Кредит Свисс (Credit Susse), ...
| | веќе видена | слични

Амар Ал Кудаири, претседател на Саудиска национална банка, која е еден од најголемите акционери на Credit Suisse, поднесе оставка само неколку дена откако ...
| | веќе видена | слични

Спасувањето на Credit Suisse во последен момент можеби спречи експлозија на актуелната банкарска криза, но тоа е сурова зделка за Швајцарија. Загриженоста дека ...
| | веќе видена | слични

Швајцарската влада деновиве официјално објави дека нема да ја промени својата долгогодишна политика за забрана на извоз на швајцарско оружје во трети земји и ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Голем број сопственици на обврзници на Credit Suisse рекоа дека размислуваат за правна постапка откако 17 милијарди долари од дополнителните обврзници на ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Смртта на банкарскиот гигант Credit Suisse испрати шокантни бранови низ финансиските пазари и се чини дека и нанесе удар на угледот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Од наша страна предлогот на Ковачевски не беше прифатен заради тоа што предлогот од таа страна беше уставни измени да почнат, да се влезе во некоја т.н. ...
сите 718 | | | веќе видена

Пропустите за кои слушнавме деновиве на Кардиохирургија се пред се од организациски и од финансиски карактер и затоа прво требаше да биде разрешен ...
сите 193 | | | веќе видена

Го повикувам да биде национален советник за кардиохирургија, изјави министерот за здравство Фатмир Межити за проф. д-р Сашо Јовев, кого пред неколку дена го ...
сите 119 | | | веќе видена

Британското Министерство за одбрана денеска информира за „значително зголемување на борбите на голем број сектори на фронтот во Украина во последните 48 часа“. ...
сите 59 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Топ Тема на телевизија Телма се осврна на концептот кој го промовираше во Брисел „Повеќе интеграција пред ...
сите 221 | | | веќе видена

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков" во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило ...
сите 183 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама повторно бранува со своето однесување. Тој на неодамнешниот самит на Европската политичка заедница во Кишињев со својот потег ги ...
сите 202 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од МВР. До ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Credit Suisse“: Спасувањето на гигантот ја турна Саудиската национална банка во црвено, и берзите во минус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: