Расправа за Законот за плати во јавниот сектор


Стручните и работливите почнаа да бегаат од администрацијата, што не е случај со партиските клатачи на врата. До пред неколку години властите се жалеа на ...
| | веќе видена | слични

Законот за платите во јавниот сектор, кој е објавен на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) и е на јавна расправа, треба да изнајде ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевскиа вели дека Јавниот сектор веќе не е атрактивен за вработување и открива дека секојдневно има одлив ...
| | веќе видена | слични

Работниците се во постојана потрага по поплатени работни места. Јавниот сектор веќе не е атрактивен за вработување, а министерката за труд и социјална политика ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во јавниот сектор има ниски плати, најголем дел имаат основана плата околу минималната, а постои и огромно генерализирање дека сите во јавниот сектор не ...
| | веќе видена | слични

Трпе Деаноски од УПОЗ во емисијата 24 анализа во рече дека имале тракалезна маса пред неколку недели инициран од Синдикатот на самостојните клинички центри во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Да се формира работна група која ќе работи на подобрување и уредување на предлог текстот на Општиот колективен договор, а така добиениот текст, уште еднаш да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Фејсбук статус на Фатмир Битиќи „Општиот колективен договор треба да даде едно решение, а тоа се правата и условите за работа на вработените во јавниот сектор. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руски борбен авион во понеделникот пресретнал два американски нуклеарни бомбардери и ги следел сè додека не се оддалечиле од рускиот воздушен простор. Рускиот ...
сите 165 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската воена операција во ...
сите 241 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека „Oгнените“ немаат право да се наметнуваат затоа што се малцинство во ДУИ. Тој вечерва на телевизијата ...
сите 177 | | | веќе видена

Духовниот водач на православните христијани, екуменскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека моќната Руска православна црква ја споделува одговорноста за ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Достоинство и директор на ЦУК, Стојанче Ангелов смета дека промената на Уставот и внесувањето на бугарското малцинство треба да се случи што ...
сите 129 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи и член на Претседателството на ДУИ Бујар Османи вели дека новата кампања на ДУИ насловена „Тој доаѓа“ не се однесува на избори ...
сите 30 | | | веќе видена

СДСМ на дело покажува вистинска грижа за сите граѓани. Во време кога се уште се соочуваме со последиците од глобалната економска криза, преку конкретни мерки и ...
сите 183 | | | веќе видена

Еден ден откако француската влада тесно го преживеа гласањето за недоверба поради најавената пензиска реформа, францускиот парламент со големо мнозинство го ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расправа за Законот за плати во јавниот сектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: