`Fucking` оди во историјата…

Мештаните на малото австриско гратче кое за нивна несреќа на англиски јазик има и повеќе од необично значење, неделава конечно ќе имаат можност да гласаат за негова промена. Инаку мирното место стана глобален феномен и место каде често навраќаат туристи од цел свет, но кои во очите на мештаните се само "сеирџии" кои се исмејуваат со името на нивното гратче. Градоначалникот на Факинг, Франц Менди изјави дека многу често им ги крадат таблите кои стојат на влезот од градчето, а дека исмејувањето на нивна сметка трае многу години наназад и веќе неможат да го поднесат. Дека името им носело повеќе непријатности отколку добро, покажува и првиот неуспешен обид за негова смена на референдум кој се одржал уште во 1996 година. Тогаш гордите мештани не дозволиле некој да им го смени името поради англиското значење, но овојпат, а особено со интернет глобализацијата, притисокот веројатно станал неподнослив, па за очекување е дека "Факинг" ќе оди во историјата, а како можно ново име се споменува Фагинг (Fugging).
| | веќе видена | слични

Едно село во Австрија со прилично чудно име конечно ќе го промени своето име поради разните шеги на сметка на ова село. Мештаните на селото Факинг во Австрија оваа недела ќе гласаат за промена на името на нивното село. Началникот на Факинг, Франц Мајндл изјавил дека често се случувало луѓето да крадат сообраќајни знаци со името на селото. Една од опциите е селото да се вика Фагинг.
| | веќе видена | слични

Австриското гратче со име Fucking не сака да го менува името Гратчето на територијата на австриската покраина Горна Австрија – Fucking, поради своето име кое на англиски јазик има вулгарно значење, постојано е предмет на дискусии за потребата ова населено место да си го смени името. Името на гратчето, кое на англиски јазик значи сексуален чин, често се користи за потсмев на жителите од тоа место во Австрија. Од Fucking неколкупати биле украдени таблите со името на населеното место, а било забележано дека и случјни минувачи се сликале пред овие табли во ескплицитни сексуални пози. Градоначалникот на Тасдорг, кој е надлежен и за гратчето Fucking, Френц Мајндл изјави за австриската новинска агенција АПА дека се уште не го ставил на дневен ред барањето за промена на името на тоа гратче. „Оваа дискусија ја имавме пред неколку години“, објасни тој коментирајќи го извештајот на австриската државна телевизија ОРФ според која граѓаните на тоа гратче наводно сакаат да го сменат името. „Ако граѓаните тоа го ...
| | веќе видена | слични

Жителите на градчето Факинг (Fucking) кое се наоѓа во Австрија, оваа недела ќе одлучуваат за промена на името на местото во кое што живеат... Капката која ја прелила чашата и ги натерала жителите да организираат референдум, е големиот број на шеговити повици од разни делови од светот, на сметка на името на нивниот град. Градоначалникот Франк Меиндл изјавил дека често пати луѓето ги крадат сообраќајните знаци со името на градот. Исмејувањето на сметка на името е нешто што веќе неколку години ја прати оваа заедница, па во 1996 година жителите гласале за промена на името, но сепак одлучиле да го задржат. Една од опциите за промена на името е во Фагинг (Fugging).
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 285 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Fucking` оди во историјата…

Од:
До кого (е-маил):
Порака: