Прогласување на лауреатите на СВП и поетско читање по повод 21 март, Светскиот ден на поезијата


НУМ „Струшки вечери на поезијата“, Македонскиот П.ЕН Центар, Друштвото на писатели на Македонија и Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Она што се случи во Париз пред 50 години не беше случајност, туку дел од континуирана поврзаност на македонската и француската културна и академска средина. ...
| | веќе видена | слични

Македонската народна песна за војводата Гоце Делчев одекна среде Париз, Франција! Малку познатата песна за апостолот на македонската револуционерна борба ...
| | веќе видена | слични

 Истражувања и објавени статии на француски филолози за македонскиот јазик датираат од периодот меѓу двете светски војни, од пред неговата кодификација. Повеќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонскиот збор силно одекна во Париз, на Националниот интитут за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО), со меѓународниот симпозиум што беше организиран ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Лекторатот по македонски јазик во Париз, кој е најстар и постои 50 години, денеска ќе го одбележи јубилејот со меѓународен симпозиум на престижниот Национален ...
| | веќе видена | слични

Париз денеска ќе биде центар на странската македонистика во светот, по повод 50 години Лекторат по македонски јазик на престижниот Национален институт за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Значајниот јубилеј за македонистиката и за македонската држава и култура – 50 години од отворањето на најстариот активен лекторат по македонски јазик во светот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обдукцискиот наод, кој треба да покаже од што почина петгодишната Јана Христовска, сè уште не го добиле во битолското Обвинителство. Кога ќе биде изработен, ...
сите 197 | | | веќе видена

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца тивко се пробивал од ...
сите 110 | | | веќе видена

Кој е Артан Груби да бара помирување? Тој е таму каде што е по предлог на Али Ахмети и нема што да бара, вели во интервју за весникот ВЕЧЕР , Невзат Бејта, ...
сите 115 | | | веќе видена

Полицијата разговарала со нејзините родители, кои признале дека таа се лекува од емоционално растројство. „Нејзините родители верувале дека таа не треба да има ...
сите 82 | | | веќе видена

„Христијан Мицкоски, очаен и фрустриран што државата предводена од СДСМ оди напред, преку дезертерот Драган Ковачки води анти-НАТО хајка против министерката за ...
сите 321 | | | веќе видена

Речиси половина од Европејците стравуваат дека нема да можат да си ги платат сметките во следните шест месеци. Покривањето на трошоците како отплата на ...
сите 123 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва на на својот профил на Фејсбук објави измонтирано видео од денешното пазарење во маркет во скопската населба Тафталиџе. ...
сите 11 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека е загрижен поради можноста Русија да испрати тактичко нуклеарно оружје во Белорусија. -Тие сè уште не го ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прогласување на лауреатите на СВП и поетско читање по повод 21 март, Светскиот ден на поезијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: