Кој ќе игра финале во Лигата на Шампиони?

Вечерва започнува разврската во најелитното европско фудбалско натпреварување. Дали во финалето ќе гледаме "Ел Класико"? За кого вие навивате? Нова фризура - стари амбиции. Мурињо на конференција за печат по пристигнувањето во Минхен Четири великани на европскиот фудбал вечерва и утре ќе го одиграат "првото полувреме" од двомечот "да се биде или не" за влез во големото финале. Уште само 4 дуели не делат до 19 мај и големото финале на Алијанц арената во Минхен. Вечерва, токму на овој терен ќе се одигра и првото полу-финале помеѓу Баерн Минхен и Реал Мадрид. Традицијата е на страната на Баварците, но со Мурињо на чело, и "кралевите" имаат свои сметки. Последниот нивни званичен дуел се одигра на 7 март 2007 година во осмина-финалето на Шампионската лига, а Баерн победи со 2:1, па благодарение на гол повеќе постигнат 2 седмици претходно во Мадрид (резултатот беше 3:2 за Реал), германците се пласираа во чеврт-финалето. Интересно е дека од тој дуел само по двајца играчи од обете екипи се сеуште членови на Баерн ...
| | веќе видена | слични

Барселона со Пеп на клупата има забележано пет победи и само еден пораз во дуелите со Реал Мадрид од моментот кога на неговата клупа седи Жозе Мурињо. Единствената победа Специјалниот со Реал Мадрид над Барса ја извојува во минатогодишното издание на Купот на Кралот на 20 април минатата година (1:0 по продолженија). Инаку, Гвардиола и Барса целосно му го расипаа дебито на Португалецот на најголемото дерби на шпанскиот фудбал, Мурињо во првото „Ел Класико“ загуби со 5:0. Со доаѓањето на Мурињо на „Сантијаго Бернабеу“, дербито, доби и една друга димензија, вербални напади преку медиумите кон табор на противникот, но и инцидентни ситуации на теренот. Мурињо беше главен актер во еден од нив, кога го тегнеше за уво помошниот тренер на Барселона, Тито Виланова. Барселона лани преку Реал стигна до финалето во Лигата на шампиони, во полуфиналниот двомечот беше подобра со 3:1. Доминацијата над вечниот ривал, Каталонците ја продолжија и оваа сезона, во првенството во Мадрид, „блауграна“ победи со 3:1, а потоа ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, е убеден дека неговата екипа ќе се врати во Минхен за финалето на фудбалската Лига на шампиони (ЛШ), и покрај поразот со 1-2 во првиот полуфинален меч со Баерн на арената „Алијанц“ во Минхен - Ќе победиме во реваншот. Веруваме во нашиот квалитет и убеден сум дека ќе одиме понатаму. Ќе се вратиме во Минхен за финалето - тврди Мурињо. Домаќинот дојде во водство со преку Франк Рибери по корнер во првиот дел, Реал изедначи со погодокот на германскиот репрезентативец Месут Озил, а Марио Гомез им донесе победа на Баварците во последните минути од мечот. Мурињо имаше забелешки за првиот погодок на германската екипа, при кој наводно постоел офсајд. - Не сакам да ги критикувам судиите. Ќе ја прифатам нивната одлука, и покрај тоа што голот требаше да биде поништен - вели Мурињо. Со тврдењата на португалскиот стратег се согласи и неговиот колега од Баерн, Јуп Хејнкес. - Слични голови не беа признавани претходно - кратко изјави Хејнкес. Искусниот стратег смета оти предноста од еден ...
| | веќе видена | слични

Реал (М) има минимална, но достижна негатива кој немаше да постои ако Гомез не ја погодеше мрежата на Касилјас пред последниот судиски свиреж Фудбалерите на Баерн (М) остварија минимална победа над шпанскиот гигант Реал (М) во првата 1/2-финална пресметка од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Германскиот претставник во самиот финиш ја искористи предноста на домашниот терен и големата иницијатива за да оствари заслужена победа од 2:1 (Рибери 17', Гомез 90' - Озил 53'), која не е некоја голема гаранција дека избраниците на Јуп Хајкенс ќе бидат дел од големиот финален натпревар, затоа што на "кралскиот клуб" му е доволна и минимална победа на реваншот идната недела на "Сантијаго Бернабеу". Вината за поразот, контроверзниот Жозе Мурињо мора пред се да ја побара во играта на Кристијано Роналдо, кој беше совршено чуван од Алаба и Бадштубер, но мора да се одбележи и нервозата кај гостинските фудбалери, кои сосема заслужено добија шест жолти картони, а немаше да биде незаслужено ако Марсело ...
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид го доживеа првиот пораз оваа сезона во најквалитетното клупско натпреварување, но шпанскиот претставник е убеден дека на реваншот ќе победи и ќе се врати во Германија за финалето Ако Баерн Минхен се пласира во финалето од фудбалската Лига на шампионите, кое ќе се одигра на 19 мај, ќе биде првиот клуб во историјата на ова најквалитетно клупско натпреварување што ќе игра на својот стадион. По првата средба од полуфиналето германскиот претставник со голот на Марио Гомес во 90. минута си обезбеди предност од 2-1 за реваншот кај Реал Мадрид. „Kралевите“ ја продолжија негативната традиција од девет порази на десет гостувања кај Баварците. Франк Рибери го најави триумфот во 17. минута, Реал израмни преку Месут Озил во 53. минута, но тоа не беше доволно шпанскиот гигант на крајот да остане непоразен. Баерн Минхен во последните три години има низа од 28 победи, кога Рибери ќе ја погоди противничката мрежа. Во центарот на вниманието секако беше тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, кој не пропушти да им ...
| | веќе видена | слични

Првиот полуфинален дуел од Лигата на шампионите меѓу Баерн и Реал Мадрид е најгледаниот директен пренос од елитното европско клупско натпреварување во Шпанија. Според податоците на националната телевизија мечот го следеле 18,7 милиони гледачи или 51 процент од вкупниот број на луѓе кои во тој момент биле пред екраните. Овој натпревар е третиот по гледаност полуфинален дуел во историјата на Лигата на шампионите во Шпанија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од таборот на Баерн Минхен се задоволни со минималниот триумф над Реал Мадрид. Велат дека заслужено победиле и дека во реваншот се е отворено. „Она што го испуштивме против Дортмунд ни се врати против Реал. Мислам дека имаме причина да бидеме задоволни, носиме предност на Бернабеу. Таму не чека тежок натпревар и сигурен сум дека ќе одлучуваат детали“, изјави Арјен Робен после натпреварот. „Мислам дека заслужено победивме. Покажавме пасија, страст и глад за успех, тоа е она што го барате во полуфинален натпревар од Лигата на Шампионите. Моите фудбалери го направија тоа вечерва. Игравме паметно, а што се однесува до првиот гол, обично се свири офсајд“, призна Хејнкес. „Среќата беше на наша страна. Реал е голем тим, па без среќа и не може да се победи толку силен состав“, изјави претседателот на Баерн, Карл Хајнц Румениге.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид под водство на Жозе Мурињо синоќа од Баерн доживеа пораз во првиот двомеч од полуфиналето во Лигата на шампиони. Баерн славеше пред домашната публика со 2 -1 со погодокот на Марио Гомез во 90. минута. При првиот гол на Баерн, тој на Рибери во 17. минута, Луис Густаво стоеше во пасивен офсајд. Токму за овој момент се „фати“ тренерот на Реал. „Не е срамота да се загуби во полуфинале од Лигата на шампиони. Иако мислам дека натпреварот требаше да заврши 1-1 бидејќи првиот погодок беше даден при офсајд ситуација. Меѓутоа, се случува понекогаш и судиите да згрешат. И покрај поразот, во добра позиција сме за реваншот“, рекол Мурињо по Мечот, додека германецот Озил додал: „Несреќно ги примивме двата гола. Сепак, треба да мислиме позитивно, победуваме во Мадрид и повторно ќе дојдеме на Алијанц Арена на 19 мај, на финале“. За победничката страна, коментарите ги дадоа тренерот Јуп Хенкес и извршниот претседател Карл Хајнц Румениге. „Мислам дека 2-1 е заслужена победа за нас. Реал добро почна, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Португалскиот стратег по поразот на Реал во Минхен од 2:1 покрај за средбата, не пропушти да каже и збор два за својот колега на клупата на Барселона. Се чини дека секогаш, без разлика на тоа дали игра Реал со Барселона или не, Жозе Мурињо има нешто да каже и за Каталонците и Пеп Гвардиола. „Гвардиола е интелигентно момче и тој многу добро си знае како успеал да победи на некои натпревари во различни натпреварувања. Тој точно си знае како тоа му пошло од рака“, рече Мурињо, алудирајќи на наводната помош од судиите за Барса. После поразот Мурињо делуваше мирно, изјави дека ремито би било најправеден резултат, и не пропушти да констатира дека првиот гол на Баерн бил од офсајд позиција. „Ова беше типичен полуфинален натпревар од Лигата на Шампионите. Не заслуживме да загубиме, мислам дека реми ќе беше пофер резултат, но таков е фудбалот, оној кој ќе постигне погодок победува. Не е важно дали ќе постигнете погодок во првата минута и или во последната“, вели Португалецот. „Првиот гол беше офсајд, и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипите на Баерн и Реал одиграа целосно изедначен натпревар во првото полуфинале од Лигата на шампионите, но домаќините со германски шмек погодија во последната минута за конечни 2:1. Реал Мадрид добро го започна натпреварот, фудбалерите на Жозе Мурињо извршија почетен притисок врз голот на Ноер, во тие моменти Карим Бензема имаше убава можност за погодок, голманот на Баерн одбрани. Големо славје на „Алијанц Арена“ во 18-та минута, кога по корнерот од левата страна на Крос, топката се одби од Бадштубер и дојде до Рибери, кој од 10 метри со силен удар ја смести топката во мрежата, но сумнитела беше позицијата на Луис Густаво и судијата можеше да не го признае голот. По седум минути игра во второто полувреме, Месут Озил го израмнува резултатот по асистенција од Роналдо. После тоа Реал Мадрид ја умртви играта, Баерн Минхен тешко создаваше шанси пред голот на Касиљас, и беше опасен само од прекини. И кога сите помислија дека израмнетоста на теренот ќе биде пропорционална со онаа на семафорот, Марио Гомез во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 477 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 167 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 129 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 80 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе игра финале во Лигата на Шампиони?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: