`Пулицер` оди кај… (видео)

Associated Press (AP), Philadelphia Inquirer, Patriot News, Џефри Џетлмен од New York Times, Мери Шмич од Chicago Tribune, Мет Веркер од списанието Politico и Масуд Хосаини од новинската агенција AFP се годинешните добитници на Пулицеровите награди. Американската агенција AP ја доби Пулицеровата награда за истражувачко новинарство, за серијата текстови посветени на тајната програма на Њујоршката полиција, која години наназад ги шпиунирала муслиманите во градот поради наводно сузбивање на тероризмот. На синоќешното прогласување на добитниците, весникот Philadelphia Inquirer ја доби најпрестижната новинарска награда за известувањето за училишното насилство во големите Американски градови. И локалниот весник Patriot News од градчето Харисбург во Пенсилванија се закити со оваа голема награда, откако го откри скандалот поврзан со сексуалното злоставување на момчиња во кои вмешан бил легендарниот тренер во Американски фудбал, Џо Патерн. За своето известување за меѓународните односи, награда му беше доделена на ...
| | веќе видена | слични

Тарана Акбари е девојчето кое има само 11 години, потекнува од Кабул и е позната како 'девојчето во зеленото фустанче' од потресната фотографија која оваа година освои Пулицерова награда за најдобра фотографија во категоријата потресни вести. 30-годишниот фотограф Масуд Хосаини расплаканото девојче го фотографирал по бомбашкиот напад во Кабул на 6 декември минатата година. Таа врескала прекриена во крв и опркужена со трупови. Меѓу 70-те починати биле и некои членови од нејзиното семејство. Тарана своето омилено зелено фустанче веќе не го носи, а открила дека и понатаму има кошмари поради преживеаната несреќа. Тоа што нејзината фотографија била на сите светски водечки медиуми не и значи многу. Кога прв пат ја видела фотографијата се запрашала: "Како преживеав? Ги гледам сите тие мртви тела околу мене, а само јас преживеав" Сонува да биде наставничка Во бомбашкиот напад Тарана го изгубила седумгодишниот брат, а таа и нејзините сестри се повредени. Нејзината четиригодишна сестра по своето тело ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Њујорк, 17 април - Американската новинска агенција „Асошиејтед прес“ е добитник на Пулицеровата награда за истражувачко новинарство, за објавување серија текстови за тајната програма на њујоршката полиција, која со години ги шпионирала муслиманите во тој град поради наводно сузбивање на тероризмот. Весникот „Филаделфија инкуајрер“ доби награда за извештајот за училишното насилство во големите американски градови. За најдобра фотографија во категоријата ударни вести е награден Масуд Хусеини од агенцијата “АФП“, чија фотографија на расплакани и исплашени девојчиња по бомбашкиот напад во Кабул го потресе светот. Најпрестижната награда во новинарството е доделена и на локалниот весник „Пејтриот њуз“ од гратчето Харисбург во Пенсилванија, кој го откри скандалот врзан за сексуалното злоставување на момчиња од страна на легендарниот тренер на американскиот фудбал, Џо Патерн. За известување за меѓународните односи наградата е доделена на новинарот Џефри Џетлемен од „Њујорк тајмс“, додека најдобри коментари напишала ...
| | веќе видена | слични

Тарана Акбари, 12, вреска од страв во моменти кога еден бомбаш-самоубиец детонира бомба во толпата на светилиштето Абул Фазел во Кабул, на 6 декември, 2011 година. „Кога застанав на нозе видов дека сите околу мене се крвави, бев навистина, навистина многу исплашена“, вели Тарана, чие име значи „мелодија“. Масуд Хусеини е фотограф на Франс прес од Кабул и е добитник на Пулицеровата награда за фотографија за неговата слика на 12-годишното девојче Тарана Акбари. Фотографијата следниот ден е објавена на насловните страници на Њујорк тајмс, Лос Анџелес Тајмс и Вашингтон пост. „Пред да почнам да сликам, сакав да им помогнам на луѓето“, изјави Хусеини. „Но јас видов дека луѓето се мртви, и реков, ‘Сега не можам да сторам ништо за нив’. Масуд Хусеини „Ова за мене не е само награда, ова за мене е гласот на авганистанскиот народ и на сите оние што ги загубија животите во самоубиствените напади на бомбашите“, рече Хусеини. Тој рече дека денес избегнува да ја гледа наградената фотографија затоа што му предизвикува ...
| | веќе видена | слични

Доделени се Пулицеровите награди за 2012 година. За најдобра фотографија во категоријата ударни вести е награден Масуд Хусеини од агенцијата “АФП“, чија фотографија на расплакани и исплашени девојчиња по бомбашкиот напад во Кабул го потресе светот.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Пулицер` оди кај… (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: